
Művészetrajongó borkedvelők figyelem: Holnap ismét Borszerda az MNG-ben!
A több mint tíz éve tartó programsorozat soron következő rendezvénye az Európai mesterek fantázianevet kapta. A népszerű eseménysorozat történetében idei újdonság, hogy a felkért hazai neves borászatok mellé minden alkalommal csatlakozik egy natúr borászat is az adott tájegységből. Számunkra mindig az emeleti terasz jelenti a legnagyobb élményt, amit immáron nem csak a Borszerdák alkalmával, hanem a múzeumi hétköznapokon is megcsodálhatunk.
Az új borgasztronómiai koncepció eredményeként a július 24-i, tehát holnapi Borszerdán a Pannonhalmi Főapátság Borászata és az Unger Bormanufaktúra mutatkozik majd be a borok mellé művészetre is szomjazó közönségnek.

A főelőadás keretében Bellák Gábor, művészettörténész mesél majd nekünk a zene és képzőművészet kapcsolatáról Angyalok, zenészek és a zene képei címmel.
Az európai képzőművészetben se szeri se száma a különféle muzsikusábrázolásoknak. Zenélő angyalok kísérik a szent családot menekülésük közben, Krisztus születését a betlehemi jászolban, muzsikusok ülnek a kánai menyegző népes vendégseregében. Muzsikálnak az angyalok, s muzsikál a csontváz képében elképzelt halál is. Chagall hegedülő öreg zsidója és Berény csellózó nője, a nádasban rejtőző Pán és Szent Cecília mind a zene erejéről vallanak. Az előadás a zeneábrázolások képi világát, s a velük kapcsolatos szimbólumokat állítja a középpontba.
- írják a szervezők a rendezvény beharangozójában.

A rendezvényen az immáron szokásossá vált exkluzív tárlatvezetések ezúttal is körülbelül félórásak lesznek. Ennek keretében lehet majd több időpontban is Krasznai Réka művészettörténész kurátori tárlatvezetésére jelentkezni, amely a Játék határok nélkül – Munkácsy Mihály nemzetközi karriertörténete címet kapta, de hasonlóan izgalmasnak ígérkezik Hegedűs Alexandra képzőművész Mire gondolt a művész? – Koncepciók a kortárs művészetben tárlatvezetése, illetve egy másik opció Váczi Mária, művészettörténész tárlatvezetése, amely a Modern tájakon vezet el majd minket. Koós Nikolett múzeumpedagógus Párhuzamok – Kapcsolódási pontok a századforduló és a 20. század elejének hazai és európai művészetében tárlatvezetés keretében pedig az újrarendezett Modern idők kiállításban nyílik lehetőségünk a korszak magyar művészetét tágabb, európai nézőpontból megismerni.

Az művészetértő és borkedvelő közönség akusztikai élményét Sinha Róbert, gitárművész zenei játéka biztosítja majd.
Szóval, érdemes megvenni a jegyeket, ha ez még nem történt meg.

Dr. Papp Adrienn és Dr. Sudár Balázs kötetének bemutatójára 2025. április 24-én, csütörtökökön 16 órától kerül sor a BTM Vármúzeumban. A történelmileg is fontos és autentikus helyszínen a könyv szerzőivel B. Szabó János, történész beszélget majd. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el most szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Az Országos Széchényi Könyvtár szeretettel várja az érdeklődőket a kötet keddi bemutatójára.