Ajtók Szent István intelmeihez - videó

Ajtók Szent István intelmeihez - videó

A Szent István-terem előterében megtekinthető kiállítás államalapító királyunk fiához, Imre herceghez írt intelmeit jeleníti meg a kortárs művészet segítségével ragaszkodva a tradíciókhoz, mégis a legmodernebb eszközökkel.

Havadtőy Sámuel, vagy ahogyan a világ művészvilágában ismerik Sam Havadtoy 1952-ben született Londonba emigrált magyar szülők gyermekeként az angol fővárosban, azonban 1956-ban őszén szüleivel Magyarországon ragadtak és csak 1971-ben sikerült újra disszidálnia.

A művészeti installáció egy része (Fotó: nagyonvar.hu)

Havadtőy végül New Yorkban telepedett le, ahol az 1980-as évektől a legkiválóbb művészekkel dolgozott együtt, illetve került barátságba, így például a pop-art császárával, Andy Warhollal vagy éppen George Condóval, Yoko Onóval pedig két évtizeden keresztül éltek élettársi kapcsolatban. A rendszerváltás után, 1992-ben alapította meg a Galéria 56-ot a magyar fővárosban.

Királyi üzenet nekünk, az utókornak (Fotó: nagyonvar.hu)

A Szent István-teremhez tartozó Havadtőy-kiállítás átfogó módon jeleníti meg Szent István életművét, benne az Intelmeket. Havadtőy Sámuel Nyugati bejárat című installációja a Szent István-terem előtt egy komplex, a kiállításra született munka, amely tíz kapun jeleníti meg a tíz intelmet, amelyeket a művész fontosnak tartott kiemelni a Szent Imre hercegnek írt atyai és uralkodói jó tanácsokból. A Havadtőy Sámuel munkájához készült kisfilmben tíz kiemelkedő személyiség szerepel. És hogy kik azok az az alábbi werkfilmből kiderül:

Azt viszont, hogy mit mondtak, csak a tárlat megtekintésével tudhatja meg a nagyérdemű. A kiállításról az alkotó gondolatait itt pedig tekinthetjük meg:

Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke
Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke

Az éppen ma 1045 éve, 980. április 23-án Velencében született bencés szerzetes egyben első királyunk, Szent István fiának, Szent Imre hercegnek a nevelője is volt. Az 1083-ban, I. László király kezdeményezésére szentté avatott püspök vértanúságának helyét, az egykori Kelen-hegyet később róla, Szent Gellért hegyének nevezték el, az ezen létrejött - részben elsőkerületi – városrész pedig a Gellérthegy nevet viseli. A csanádi püspöki széket betöltő szerzetes életéről a későbbi korokban több legenda is született.

"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot
"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot

A Budai Vár tövében, a Mikó utca-Logodi utca sarkán álló ház egykori lakója néhány lépésre lakott a krisztinavárosi Havas Boldogasszony-templomtól. Bizonyára sokszor szemtanúja lehetett az ünnepi menetnek, amely ilyenkor indult meg a Roham utca felé, majd az Alagút utcán tért vissza. Az idén április 11-én éppen 125 éve született Márai Sándor alábbi verse több mint száz évvel ezelőtt, csupán 22 éves korában jelent meg a Kassai Naplóban.

Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket
Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.