
A Budai Borszalon borkóstolóján ezúttal a hölgyeké volt a főszerep
Ahogyan arról korábban már írtunk a Budai Borszalon szakmai csapata komoly rendezvénysorozattal készül a tavaszi/nyári szezonban a Budavári Palota legújabb vendéglátóhelyének számító Pasha Caféban, ahol a szervezőknek nem titkolt célja az is, hogy egy exkluzív budavári borklubot alapítsanak a kincset érő nedű kedvelőinek. Ezúttal – az erre a hétre csütörtökre meghirdetett rendezvényen – a hölgyeké volt a főszerep és ez nagyon jót tett neki.
Buda legújabb boros gasztrokalandjának hangulatos élőzenével kísért estéin nem csak a különböző tételeket, hanem a mögöttük álló történeteket is megismerhetik a borok szerelmesei. A Budai Borszalon keretében a „Ladies first” tematikus programnak vendégei olyan hölgyek voltak, akik a munkájuk révén ezer szállal kötődnek a borokhoz. Az est házigazdája ezúttal is Kassai Endre, borszakíró volt. A vendégek pedig: a számtalan díjjal kitüntetett borász, Koch Pálma, illetve a 2019-ben Az év Sommelier Díjat elnyerő, 2020-ban pedig a Magyarország Sommelier Bajnoka címmel kitüntetett sommelier, Evans Victoria, valamint a neves borszakíró, Nádasi Eszter mindhárman sikeres szakemberek.

Személyes élményeik mellett arról is meséltek, hogy sokszor nem egyszerű nőként érvényesülni egy alapvetően férfiasnak gondolt szakmában. Az est során saját egyéni történetük mellett az ízlésvilágukat is megismerhettük, ugyanis a kóstolt borokat is ők válogatták össze és ők is mutatták be a számukra legkedvesebb tételeket.

Az este során Onczay Zoltán csellóművész varázsolta még hangulatosabbá az egyébként is fantasztikusra sikerült rendezvényt. A Budai Borszalon rendezvényei azért különlegesek, mert a limitált létszám miatt sokkal közvetlenebb beszélgetések alakulnak ki a borkóstoló szüneteiben, illetve a tételsor után az előadók, szereplők és a borbarát vendégek között. Majdnem olyan intim, mint amikor egy bortúra alkalmával magával a borásszal mehetünk le egy tucatnyi barátunkkal közösen egy borkóstolóval egybekötött pincelátogatásra.

Mi pedig még meg sem tudtuk írni a beszámolónkat a csütörtöki kóstolóról, amikor is a Vibe&Wine csapata már meg is hirdette a Budai Borszalon soron következő eseményét április 18-ra a rendezvények állandó helyszíneként szolgáló hangulatos Pasha Caféba. Az április közepi borszeánsz a ’Mester és tanítványai’ sorozat részeként kerül megrendezésre, amelyen a mester, Szentesi József három ifjú titánnal, az ’Egy bolond hármat csinál bormanufaktúra’ tagjaival - Juhász Máté, Szűcs Dániel, Takács Bálint- fog mesélni a szenvedélyről, amely ezekhez a majdnem eltűnt, fürtökben lógó kincsekhez fűzik őket.
.jpg)
Mi – saját tapasztalataink alapján – csak ajánlani tudjuk a Budai Borszalon rendezvényeit kedves olvasóink számára. Ami pedig említést és dicséretet érdemel, az a rendezvény art deco stílusjegyeiben készült plakátja, amellyel a Budai Vár több pontján is találkozhattunk, s amelynek titokzatos tervezője, grafikusa LEWART monogrammal látta el a posztert.


Igaz, csak ideiglenesen. A Királyi Várkert száz esztendővel ezelőtt nyílt meg átmenetileg a sokaság számára addig, amig Horthy Miklós kormányzó családjával a gödöllői Grassalkovich-kastélyban töltötte nyári szabadságát. Kevesen tudják, de a Duna szintjén található mai Várkert Bazárt elsősorban Várbazárnak hívták, s a ma Savoyai Terasznak nevezett, Magyar Nemzeti Galéria előtt elterülő rész volt maga a Várkert.
135 éve, 1890. június 24-én született erdőbaktai Baktay Ervin, aki éppen száz évvel ezelőtt, 35 évesen magyarosította nevét Gottesmann Ervinről, s aki számos európai egyetemen tartott előadásokat India kultúrájáról. Baktay 1956-ban egyike volt azon néhány Kelet-kutató közül a világból, akiket az indiai állam hivatalosan is meghívott a Buddha születésének 2500. évfordulójára megrendezett nagyszabású ünnepségsorozatra. Egy ideig itt a Vízivárosban, a Szilágyi Dezső téren élt.

„Nagy szerencsénkre…” – írtuk a címben, nem véletlenül, hiszen ez a skót mérnök volt a budapesti Széchenyi lánchíd építésének vezetője, valamint a budai Váralagút tervezője és főmérnöke is. S, aki 1866. június 23-án, tehát ezen a napon halt meg Budán. Ma már annyira evidens, hogy van, de a Lánchíd a skót mérnök főművével, a váralagúttal vált teljes értékűvé, ez teremtett valóban közvetlen kapcsolatot Pest és Buda között. Addig ugyanis a Várhegy megkerülésével lehetett csak az újonnan épült, Pestet Budával összekötő Lánchidat megközelíteni a Krisztinaváros, a Tabán, illetve a Hegyvidék felől és fordítva.