
Lackfi János mesélt a Budai Várral kapcsolatos élményeiről – videó!
„Nekem az nagyon tetszik, hogy tulajdonképpen egy kőből épült képeskönyvé változott így a vár.” – fogalmazott a népszerű költő. De a vadonatúj videóból megtudhatjuk azt is, hogy miért fűzte és fűzi meglehetősen szoros kapcsolat a Budai Várhoz. Sőt, még az is kiderül, hogy életének mely fontos eseményei kötődnek hozzá.
A József Attila- és a Prima Primissima-díjas költő, író, műfordító a decemberi adventi időszakban a Várkert Bazárban megrendezett zenés irodalmi esten mesélt lányával, Lackfi Dorottya énekesnővel közösen és Szabó T. Anna, valamint férje, Dragomán György József társaságában, hogy mit jelent számára, illetve családja számára a karácsony. Most pedig a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalára feltöltött videóból megtudhatjuk, hogy mit jelent számára maga a Budai Vár.

És jó, hogy egyre több történelemszag vagy egyre több olyanfajta látvány, struktúra, életérzés lelhető fel a Várban, amit tényleg azok az emberek a szívükben hordoztak, a fejükben hordoztak és most mi is beléphetünk ebbe a világba.
- mesélt élményeiről a költő. De szóba került az első csók, egy pazar pezsgő és egy felejthetetlen ölelés is. De beszéljenek inkább a képsorok, szóval kattintás a videóra!

Az éppen ma 1045 éve, 980. április 23-án Velencében született bencés szerzetes egyben első királyunk, Szent István fiának, Szent Imre hercegnek a nevelője is volt. Az 1083-ban, I. László király kezdeményezésére szentté avatott püspök vértanúságának helyét, az egykori Kelen-hegyet később róla, Szent Gellért hegyének nevezték el, az ezen létrejött - részben elsőkerületi – városrész pedig a Gellérthegy nevet viseli. A csanádi püspöki széket betöltő szerzetes életéről a későbbi korokban több legenda is született.

A Budai Vár tövében, a Mikó utca-Logodi utca sarkán álló ház egykori lakója néhány lépésre lakott a krisztinavárosi Havas Boldogasszony-templomtól. Bizonyára sokszor szemtanúja lehetett az ünnepi menetnek, amely ilyenkor indult meg a Roham utca felé, majd az Alagút utcán tért vissza. Az idén április 11-én éppen 125 éve született Márai Sándor alábbi verse több mint száz évvel ezelőtt, csupán 22 éves korában jelent meg a Kassai Naplóban.

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.