
Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!
Többek között az idén immáron 38. alkalommal megrendezett Mesterségek ünnepe, amelyen nem csak a kézművesek portékái, de különleges előadások is várják a Budai Várba látogatókat. A Budavári Palotanegyedben pedig számtalan kulturális programon lehet részt venni az államalapítás ünnepén. Az Oroszlános Udvarban az István, a király rockoperát kétszer vetítik le óriáskivetítőn az ünneplőknek.
A Várban ugyan kissé bizarrnak tűnhet, de az idei rendezvény díszvendége – a magyar–török kulturális évad alkalmából – Törökország. Igaz, a két nép között a több évszázados kényszerű együttélés okán valóban számtalan kulturális kölcsönhatás kimutatható. A mesterségbemutatón a török és a magyar népi díszítőművészetben fellelhető hasonlóságokat ismerhetik meg az érdeklődők.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) által szervezett eseményen közel ezer népművész vesz részt, és több mint száz látványműhelyben ismerkedhetünk meg a kézműves mesterségekkel és azok termékeivel.
Rengeteg gyerekprogram, úgy mint kézműves foglalkozások, hagyományos játékok, táncház, illetve számtalan előadás várja a magyar családokat. De az egyedül érkező felnőttek sem maradnak programok nélkül, őket elsősorban zenei programok várják a Szentháromság téri színpadon.
A Budavári Palotanegyedben pedig az államalapítás ünnepén a Szent István-terem korlátozott számban, előzetes regisztrációval idén is ingyenesen látogatható. délután négy óráig a megújult Csikós udvaron a Lovarda épülete is ingyenesen megtekinthető. Valamint, lovas huszárokkal is találkozhatnak a Palotanegyedbe látogatók egészen este hat óráig.


A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.