Ebben a tabáni házban született és itt nyugszik „az anyák megmentője”

Ebben a tabáni házban született és itt nyugszik „az anyák megmentője”

A saját korát meghaladó felfedezésével világhíresé vált egykori magyar orvosról Koltai Lajos készített nemrégiben filmet, amit november 30-án fognak a hazai mozik bemutatni. Ennek apropóján mutatjuk be a házat, ahol nem csak világra jött „az anyák megmentője”, de örök álmát is itt alussza.

Az egyemeletes ház a nagy tabáni tűzvész után nyerte el mai letisztult, a késő barokkra oly jellemző copf stílusát. Itt a tulajdonosáról, Meindl Józsefről elnevezett úgynevezett Meidl-házban házban nyitotta meg 1806-ban Fehér Elefánt néven vegyeskereskedését a Burgerlandból ide települt, frissen budai polgárjogot nyert Semmelweis József.

De jól tudjuk, hogy az egykori nyüzsgő Tabánban álló ház nem ettől vált híressé, hanem elsősorban azért, mert itt született 1818. július elsején a tíz gyermekes Müller Terézia és Semmelweis József házaspár ötödik gyermekeként Semmelweis Ignác Fülöp (1818-1865). A 205 éve született Semmelweis életútja olyannyira volt viszontagságos, hogy egy kis túlzással azt mondhatnánk, szinte egyenes út vezetett a hírhedt döblingi klinikáik. Egyes nagyhatalmú kortársai és kollégái, mondhatnánk irigyei ahol tudták gáncsolták, egzisztenciálisan ellehetetlenítették, ármánykodtak ellene. A második világháborúban szinte megsemmisült házat 1962–64 között állították helyre immáron azzal a céllal, hogy egykori híres szülöttének állítsanak méltó emléket. Ekkor döntöttek úgy, hogy a Kerepesi temetőben álló díszsírhelyről átszállítják földi maradványait szülőházába, így 1964. október 15-én helyezték itt végső nyugalomra az épület Vár felé eső támfalába. Itt avatták fel 1965-ben ünnepélyesen Borsos Miklós Anyaság című bronzszobrát, amely gyakorlatilag Semmelweis Ignác síremlékeként szolgál. A következő évben jelent meg a felújítási munkálatokat vezető Ybl-díjas építész, Pfannl Egon (1911-1973) és a neves történész, múzeumigazgató, későbbi miniszterelnök, Antall József tollából a Semmelweis Ignác szülőháza című könyv, amelyből most idézünk néhány a tabáni városkép miatt aggódó sort:

Kevés emléke, csak néhány hírmondója maradt a régi Tabánnak. Egyik ezek közül az Apród utca 1-3. szám alatti műemlék: Semmelweis Ignác szülőháza. Festői környezetben, a budai Várhegy déli lábánál, a középkori palota és várfal megmaradt és helyre állított maradványai alatt húzódik meg. Egyelőre még befejezetlen városképi együttes tárul elénk, de jelentősége már így is lemérhető. Jóvátehetetlen hibát jelent és jelentene minden elhamarkodott döntés, meggondolatlan és elsietett építkezés. Egy önmagában véve esetleg megnyerő vonalú épület nemcsak a szomszédos műemléket, hanem saját modernségét és sikerét semmisítheti meg, ha nincs megnyugtató harmóniában a szomszédsággal.

Az egykor nagy múltú budavári gyógyszertárat, az Arany Sas Patikát 1966-ban költöztették a múzeum falai közé a mi legnagyobb szerencsénkre, így ugyanis megmaradt nekünk, az utókornak. A múzeum megtekintését pedig mindenkinek – nem csak orvosoknak, hanem laikusoknak is  –  ajánljuk, aki egy izgalmas utazást, kirándulást szeretne tenni az emberi orvoslás történetében. A novemberi premier előtt álló film előzetesét pedig itt tekinthetik meg, a Nagyon Vár nagyon várja már a filmet:  

Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke
Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke

Az éppen ma 1045 éve, 980. április 23-án Velencében született bencés szerzetes egyben első királyunk, Szent István fiának, Szent Imre hercegnek a nevelője is volt. Az 1083-ban, I. László király kezdeményezésére szentté avatott püspök vértanúságának helyét, az egykori Kelen-hegyet később róla, Szent Gellért hegyének nevezték el, az ezen létrejött - részben elsőkerületi – városrész pedig a Gellérthegy nevet viseli. A csanádi püspöki széket betöltő szerzetes életéről a későbbi korokban több legenda is született.

"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot
"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot

A Budai Vár tövében, a Mikó utca-Logodi utca sarkán álló ház egykori lakója néhány lépésre lakott a krisztinavárosi Havas Boldogasszony-templomtól. Bizonyára sokszor szemtanúja lehetett az ünnepi menetnek, amely ilyenkor indult meg a Roham utca felé, majd az Alagút utcán tért vissza. Az idén április 11-én éppen 125 éve született Márai Sándor alábbi verse több mint száz évvel ezelőtt, csupán 22 éves korában jelent meg a Kassai Naplóban.

Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket
Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.