Befejeződött a Vöröskereszt Egylet egykori székházának felújítása a Dísz téren

Véget ért a Dísz téren egykor állt Vöröskereszt Egylet székházának újjáépítése a Várnegyedben.

A Budavári Palotanegyed és a polgárváros határán található Dísz tér adott helyet a Vöröskereszt Egylet egykori székházának. Az épület eredetileg Hauszmann Alajos (1847-1926) építész, illetve a Műegyetemen egykori tanársegédje, Hültl Dezső (1870-1945) közös munkája volt. Hüttl egyébként Hauszmann veje is volt egyben, aki 1899 tavaszán vette feleségül a neves építész lányát, Hauszmann Gizellát a Mátyás-templomban.

A Vöröskereszt-Egyesület palotát építtet a Várban, a Dísz-tér 1., 2., 3. számú telkein. A telkek együtt 490 20 négyszögölnyire terjednek. A telkeken álló házakat az egyesület novemberben bontatja le. Az építkezést már kora tavaszszal megkezdik. A palota az Albrecht-út felé négyemeletes és a Dísz tér felé háromemeletes lessz, hatalmas arányaival, külső kiállításával nagyban emelni fogja a Vár díszét. Az építés programját most készíti Hauszmann Alajos műegyetemi tanár, műszaki tanácsos.

– írta meg a Pesti Napló, 1900. október 7-i számában.

A századforduló historizáló, késő reneszánsz stílusában megtervezett épület megrendelője a hivatalos nevén Magyar Szent Korona Országainak Vöröskereszt Egylete volt. Az egyesület valós igényeit jóval meghaladó székház egyes részeit később különböző minisztériumoknak – például a Horvát-Szlavón-Dalmát Minisztériumnak, illetve a Honvédelmi Minisztériumnak – adták bérbe.

A tulajdonos 1912-ben végül belátva korlátait, s eladta az épületet a Honvédelmi Minisztériumnak, majd a vörös terror után a patinás épület 1919 végétől a Külügyminisztériumnak adott otthont.

1919 végén átköltözködtünk a Vöröskereszt Egylet Dísz téri székházába

– írta Hory Andrást (1883-1971) egykori rómain és varsói követ A Belmagyar utcától a Dísz térig 1909-1919 című visszaemlékezésében.

A külügy egészen a második világháború végéig itt maradt, amikor is az ostrom során érkező belövések miatt az épület komoly sérüléseket szenvedett. Noha az egykori székház helyreállítható lett volna az állam végül – elsősorban politikai okok miatt – 1946-ban a lebontás mellett döntött.

A Hauszmann-Hüttl-páros által tervezett és kivitelezett budavári épület újjáépítése 2021-ben kezdődött és záros határidőn belül elkészül a magyar adózizetők pénzén.

__wf_reserved_inherit

„A munkálatok során az eredeti terveket és archív fényképeket követtük, de a szakembereink felhasználták a 21. század technológiai vívmányait is, hogy megfeleljenek a mai kor elvárásainak. Az új épület külső jegyeiben hűen követi a századfordulón itt álló ötszintes palotát, amelyet Hauszmann Alajos és Hültl Dezső tervezett egykor.” – írják a közleményben. 

__wf_reserved_inherit

A rekonstruált díszlépcsőházat ismét a történelmi középcímert mintázó színes üvegmozaik díszíti.

__wf_reserved_inherit

A Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy a Budavári Palotanegyed ismét azt az arcát mutassa, amelyet fénykorában, a 19–20. század fordulóján. Büszkék vagyunk arra, hogy programunk névadójának egy újabb nagyszerű alkotásával gyarapodott a budai Vár látkép

– írják a Facebook-bejegyzésben.

Kapcsolódó cikkeink