
50 éves fotó egy budavári szilveszteri koleszbuliról
A fényképen az Illés-együttes, amely 1974. december 31-én a Szentháromság téri Vár Klubban adott koncertet a Budapesti Műszaki Egyetem akkor még a Várnegyedben helyet kapó Schönherz Zoltán Kollégiumában.
Az egykori Pénzügyminisztérium épületének dísztermének szinpadán az újjászervezett Illés-együttest láthatjuk. Szörényi Levente ekkor már megalapította a Fonográf megalakulását, ahová Koncz Zsuzsa is követte.
Az újjáalakult Illésben a névadó Illés Lajos, Jenei Szilveszter, Serfőző Anikó, Papp Tamás, Kiss Ernő Pál, Selmeczi László. A kép központi alakjaként Serfőző Anikót, az együttes újonnan igazolt hölgytagját láthatjuk. Az épületben később a Magyar Kultúra Háza, majd a Magyarság Háza kapott helyett. Ma pedig újra régi pompájában látható.


Ha nem évtizedekben gondolkodunk, hanem évszázadokban, akkor nem nehéz belátni, hogy az egykori Buda városának, a mai Várnegyednek a jelentősége elég meghatározó volt a magyar történelem alakulása szempontjából. Ezen belül pedig a budavári polgárváros legfontosabb tere a Szentháromság tér, s így talán nem túlzás, ha azt írjuk alábbi cikkünkben, hogy az ország főteréről van szó.

Ilyenkor nyár közepén, a hirtelen ránk hördülő lehűlések után újra a balatoni strandok, most épp az 57. Kékszalag vitorlásai felé vágyakozunk; a tegnapi viharokat elfeledtetik velünk az élet napsugarai, amely tűponttá zsugorodó pupilláinkon keresztül elménkbe és lelkünkbe hatolnak, s amelynek millió csillámjai a frissítő széllel vegyülve csiklandozzák arcunkat, tudatosítva szellemünkkel, hogy az emberi élet minden nehézség, csalódás és igazságtalanság ellenére mégiscsak pofon egyszerűen szép. Ezt üzeni Radnóti éppen 85 évvel ezelőtt született, 1940 nyarát megidéző költeménye.

A magyar képzőművészet, a századfordulós magyar festészet egyik legjelentősebb alakjának, Szinyei Merse Pálnak a 180. születésnapját ünnepeljük.