A magyar kultúra kapcsán: Márai Sándor művei és gondolatai mindig aktuálisak!

A magyar kultúra kapcsán: Márai Sándor művei és gondolatai mindig aktuálisak!

Nincs miért panaszkodnunk, hiszen itt a Várnegyedben meglehetősen sokszínű kulturális program közül választhatunk a magyar kultúra napján és válogathatunk úgy egyébként és általában. És persze kinek másnak a szellemét idézhetnénk meg a magyar kultúra kapcsán, mint a Mikó utca egykori lakójának, a polgári ethosz, egy letűnt kor szinte utolsó prófétájának, Márai Sándornak a szellemét.

És hogy mit gondolt és írt 1947-ben a Naplójába a kultúra kapcsán?

"Ha én kormány lennék, falragaszokon szólítanám fel a nemzetet, kiáltványokat és szózatokat intéznék a nemzethez, így könyörögnék, hogy

térjen észre és kezdjen végre olvasni (nem olyan nagy szégyen ez). Mert nem olvas. Írni ír, többet is, mint kellene; de nem olvas. Pontosabban olvas, de nem azok, nem azt, és nem úgy, ahogyan kellene. S más nem segíthet rajta, csak az olvasás.

Falragaszokon magyaráznám, hogy ez nagyon komoly dolog, sokkal fontosabb, mint a pajzstetű irtása vagy az adófizetés: ez az egyetlen, utolsó menekülés. Mert minden, amit a materiális munka területén elér – s ami csakugyan nagyszerű –, semmi lesz, ha nem kezd minden megmaradt erejével olvasni. S ha a nemzet azt feleli, hogy köszöni a szíves figyelmeztetést, de őszinte sajnálatára nem tud olvasni, mert nem ér reá, kenyeret kell keresni, adót kell fizetni, korán el kell menni munkába és este fáradt, és mert drágák a könyvek: akkor tovább könyörögnék, hogy

szakítson napjában egyetlen órát, keljen fel egy órával hamarább, vagy feküdjön később, de olvasson!

Szépirodalmat, tudományos munkát, csaknem azt mondtam: mindegy, mit, de olvasson, mert különben elpusztul, nem tud helytállani a nagy versenyben, ami elkövetkezett."

Mert, ahogyan még korábban írta, 1943-ban, a Pesti Hírlapban közreadott Füves könyvben az igényesség kapcsán:

Egy kultúra nemcsak akkor pusztul el, ha Athén és Róma finom terein megjelennek csatabárddal a barbárok, hanem elpusztul akkor is, ha ugyanezek a barbárok megjelennek egy kultúra közterein és igény nélkül nagy keresletet, kínálatot és árucserét bonyolítanak le. Te válogass. Ne finnyásan és orrfintorgatva válogass, hanem szigorúan és könyörtelenül. Nem lehetsz elég igényes erkölcsiekben, szellemiekben. Nem mondhatod elég következetesen: ez nemes, ez talmi, ez érték, ez vacak. Ez a dolgod, ha ember vagy, s meg akarod tartani ezt a rangot.

Márai az íróasztalánál

De ugyanez a XX. századi polgári humanizmus, ez a polgári attitűd köszön vissza, amikor a remekművek kapcsán ír ugyancsak a Füves könyvben:

"Ha csak teheted, élj mindig úgy, hogy az emberi szellem kristályba fagyott remekműveinek egyikét mindennap megszemléld, s ha néhány pillanatra is! Ne múljon el egyetlen napod, hogy nem olvastál néhány sort Seneca, Tolsztoj, Cervantes, Arisztotelész, a Szentírás, Rilke vagy Marcus Aurelius könyveiből. Mindennap hallgass néhány ütem zenét, ha másképp nem lehet, szólaltasd meg a zenedobozon Bach, Beethoven, Gluck vagy Mozart valamely tételét. Ne múljon el nap, hogy nem nézegetted néhány percen át valamilyen jó nyomat tükrében Brueghel, vagy Dürer, vagy Michelangelo valamelyik festményét vagy rajzát. Mindezt oly könnyű megszerezni, s oly könnyű megtalálni a félórát, mely a remekművekhez szükséges! S oly könnyű megtölteni lelked az emberi tökéletesség boldog összhangjával! Gazdag vagy, akármilyen nyomorult is vagy.

Az emberi szellem teljessége a tiéd is. Élj vele, mindennap, ahogy lélegzik az ember."

Thomas Mann és Márai (1935)
Mindig nyugatra menj. És ne feledd soha, hogy keletről jöttél

– mondja Márai A kassai polgárok János mesterének szerepében.

A királyfi három bánata - Mécs László versével köszöntjük az Édesanyákat
A királyfi három bánata - Mécs László versével köszöntjük az Édesanyákat

Mécs László (1895-1978) költő igazi sztár volt a két világháború közötti Magyarországon. Turnéin számtalan előadást, felolvasóesetet tartott az akkori közönségnek, főként a határokon kívül rekedt erdélyi és felvidéki ifjúságnak. Valóssággal rajongtak érte hívei. Papköltőként lírájában igazán mély és szép érzések és gondolatok érnek eggyé a modernkori prédikációk szónoklataival.

Szerb Antal nyomába eredtünk a Várnegyedben
Szerb Antal nyomába eredtünk a Várnegyedben

Igen, Szerb Antal (1901-1945) is szeretett a budai éjszakai élet egyik híres kocsmájába, a tabáni Mélypincébe járni, de most nem ezen a nyomon fogunk haladni, hanem az Utas és holdvilág két szereplőjének, az Ulpius testvérpárnak a nyomába eredünk. Ugyanis ők is itt, a Budai Várban laktak. Nem hiszik? Akkor tartsanak velünk!

Az "indiai Frida Kahlo", aki a Budai Vár tövében született és ma már milliárdokat érnek festményei
Az "indiai Frida Kahlo", aki a Budai Vár tövében született és ma már milliárdokat érnek festményei

A Sher-Gil család a budapesti Szilágyi Dezső téren élt egy gyönyörű szecessziós házban, éppen abban, amelyikben 1922 és 1928 között Bartók Béla is lakott második feleségével, Pásztory Dittával. Amrita Sérgil vagy ahogyan a világ leginkább ismeri Amrita Sher-Gil (1913-1941) és akit sokan indiai Frida Kahlonak neveznek itt született ebben a Kopeczek György (1877-1927) műépítész által tervezett és 1912-ben megépült házban, pont szemben a Szilágyi Dezső téri református templom templommal.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.