Táncsics börtönénél is megemlékeznek a forradalomról

Táncsics börtönénél is megemlékeznek a forradalomról

Ünnepi megemlékezést tart az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére a Budai Polgári Közösség.

Az I. kerületi Táncsics Mihály utca 9. szám alá várják március 15-én a megemlékezni vágyókat a Budai Polgári Közösség tagjai. Beszédet mond Böröcz László miniszteri biztos és közreműködik Őze Áron Jászai Mari-díjas színművész is, valamint a Budapesti Huszár Zenekar rézfúvós kvintettje.

Budára, a Helytartótanácsba! Nyittassuk meg Táncsics börtönét! – zúgta a tömeg a krónikák szerint azon a híres március 15-én, majd elindultak, hogy a bírósági ítélet nélkül fogva tartott Táncsics Mihályt kiszabadítsák. A forradalom ikonikus alakját a kétemeletes József-kaszárnya egyik földszinti szobájában tartották fogva, ablakát még rács sem védte, csupán a deszkát kellett lehántani róla – így jegyezték fel a korabeli írások.

A megemlékezésen túl számos program várja a látogatókat a Budai Várban, erről bővebben itt írtunk: Nagyon sok program lesz a Várban március 15-én (nagyonvar.hu)

„Észnek hódol az érc” – hamarosan elkészül Jungfer Gyula budavári főkapujának rekonstrukciója
„Észnek hódol az érc” – hamarosan elkészül Jungfer Gyula budavári főkapujának rekonstrukciója

A címben szereplő lakonikus mottó, Jungfer Gyula hitvallása, művészeti krédója volt. Az egykori díszműkovács iparművész díjnyertes alkotásai ma is Pest és Buda legcsodálatosabb épületeinek ékességei és valódi szemmágnesként funkcionálnak. Műremekei ma is visszaköszönnek többek között az Országház, az Operaház, a Várkert Bazár, illetve a Gresham-palota kovácsoltvas díszítéseiből és kapuiból.

A Budavári Palotában mutatják be az első hazai nyomtatott könyv, a Budai Krónika legújabb kiadását
A Budavári Palotában mutatják be az első hazai nyomtatott könyv, a Budai Krónika legújabb kiadását

Hess András 1473. júniusában nyomtatta ki Budán az első magyarországi ősnyomtatványt, A magyarok krónikáját vagy ismertebb nevén a Budai Krónikát. A feltehetően több történeti mű összeszerkesztéséből álló könyv több kódexben is ránk maradt. A magyarság történetét a hun-magyar eredettől egészen Mátyás király uralkodásáig bemutató krónika új, a Szent István Társulat gondozásában megjelenő kiadása igazi csemege a régi könyvek és általában a magyar történelem iránt érdeklődő nagyközönség számára. A kötet bemutatására május 19-én kerül sor a Budavári Palotában, a Szent György téren található Országos Széchenyi Könyvtárban.

Széchenyi vagy Kossuth – ez itt a kérdés?
Széchenyi vagy Kossuth – ez itt a kérdés?

Hétfő este „Széchenyi és Kossuth - avagy kinek volt igaza egy 180 évvel ezelőtti vitában” címmel tartott előadást a BTM Vármúzeum főigazgatója, Dr. Csorba László a Budavári Palotanegyedben található Szent István Kávéházban. Talán nem véletlen, hogy "Széchenyi és Kossuth" szerepelt az előadás címében és nem "Széchenyi vagy Kossuth"…

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.