
"Mindnyájunknak el kell menni!" - Különleges ünnepi programokkal készül a BTM Vármúzeum március 15-re
Exkluzív tárlatvezetésekkel, történelmi előadásokkal, különleges családi programokkal várják a kicsiket és a nagyokat is a Budavári Palotanegyedben található Vármúzeumban. Az 1848. március 15-én kitört forradalom ünnepnapja alkalmából az összes programra és kiállításra a belépés ingyenes.
Egész napos kézműves foglalkozások és játékok, kokárda- és történelmi montázskészítés, az eredeti sajtógéppel történő Nemzeti dal nyomtatás, forradalmi szerepjátékok és hatalmas méretű hadtörténeti terepasztalok várják a családokat.

Az egész napos kézműves foglalkozásokon gyerekek és felnőttek egyaránt készíthetnek különleges emléktárgyakat maguknak, legyen szó akár egy emblematikus műtárgyunkat ábrázoló egyedi kokárdáról, saját montázsról a ’48-as újsághírekből vagy az eredeti nyomdagéppel saját kezűleg nyomtatható Nemzeti dalról.
De ez még nem minden: hatalmas terepasztalunkon és szerepjátékainkon bárki újrajátszhatja a sorsfordító ütközeteket, átélve a forradalom atmoszféráját és stratégiai döntéseinek jelentőségét, miközben a legkisebbek mágneskirakókon ismerkedhetnek meg a jeles nap történelmi eseményeivel.

Egy tárlatvezetés keretében megismerhetjük azokat a szereplőket, akik fel akarták robbantani a Lánchidat és azt is megtudhatjuk, hogy szándékuk ellenére hogyan lett merényletük - szinte szó szerint – füstbe ment terv. De Dr. Csorba László, múzeumigazgató történész ünnepi előadásából sok mindent megtudhatunk a napról, amikor a mai múzeumtól egykoron csupán néhány száz méterre álló „nagyméltóságú helytartótanács sápadt vala és reszketni méltóztatott, és öt percnyi tanácskozás után mindenbe beleegyezett.” Egy másik előadásból pedig azt tudhatjuk meg, hogy a forradalmi tömeg miért nem jött át a neves napon a Budavári Palotába Táncsics-börtönétől.

Az ünnepnap alkalmából az összes programra és kiállításra ingyenes a belépés.

A március idusi eseményről és a programokról további részletek itt, az alábbi linken találhatnak kedves olvasóink.


A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.