
Még a nap is kisütött: Itt a gyereknap, irány a Vár!
„Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt:/egy ködbe olvadt álom és való,/ha hullt a hó az égből, porcukor volt/s a porcukor az abroszon a hó." – írta Kosztolányi Dezső Gyerekkor című versében. De vajon honnan ered a gyerekek ünnepe, a gyereknap? Hol és mikor tartották az elsőt? A cikkünkben erre is választ kapnak, s persze arra is, hogy miért érdemes ma a Budai Várba látogatni!
Az első „civil szervezésű” gyereknapot 1857 nyarán, június második vasárnapján tartották az Amerikai Egyesült Államokban és egy bizonyos Dr. Charles Leonard nevéhez fűződik, aki unitárius lelkészként eldöntötte, hogy egy egész napot fog áldozni különleges istentiszteletek formájában a gyermekek megünneplésének Massachusetts város Chelsea nevű negyedében. A rendhagyó ünnepet először Rózsák napjának, majd Virágnapnak, végül Gyermeknapnak nevezték el. De mi a helyzet a magyarországi gyermeknappal?
Noha, az első állam által meghirdetett gyereknapot először 1920. április 23-án tartották meg Mustafa Kemal Atatürk deszekularizált Törökországában. Azonban itthon, Magyarországon - elsősorban osztrák mintára, s az Országos Gyermekvédő Ligának köszönhetően - a gyermeknap országos megünneplése relatíve korán kezdődött. A Liga már 1906-ban szervezett gyermeknapi ünnepséget és gyűjtést elsősorban a gyermekszegénység enyhítésére.

1925-ben Genfben – a gyermekszegénység elleni küzdelem egyik történelmi mérföldköveként - megrendezték az első Nemzetközi Gyermekjóléti Konferenciát is. Mindeközben hazákban már 1931-ben megkezdődött a gyermekek államilag deklarált ünnepe, amelynek első fővédnöke is maga a kormányzó felesége, Horthy Miklósné volt. Igaz, a két világháború közötti Horthy-korszakban még egy egész hetet szenteltek a gyermekek ünneplésére, ugyanis nem gyermeknap volt, hanem egészen 1943-ig gyermekhét. De már korábban is voltak hivatalos helyi, városi kezdeményezések hazánkban, az első egyébként - az alábbi forrás alapján - feltehetően Miskolcon.
Gyermekhét lesz október végén Miskolczon. A város amerikai izű terve a szegény gyermekek védelmében. Az eddigi többé kevésbé vérszegény és pumpoló jellegű gyűjtések után nagyszabású pénzszerző akciót fog dr. Pank Miklós főjegyző megindítani, hogy egybegyűljön a város gyermekjóléti intézményeihez szükséges tőke. Gyermekhét lesz október végén Miskolczon.
- tudósított Miskolcról a Magyra Jövő nevű újság 1920. szeptember 12-én megjelent lapszáma.

Az első Nemzeti Gyermekhét megnyitása vasárnap volt az Újvárosházán Horthy Miklósné, a kormányzó neje jelenlétében. Ripka Ferenc főpolgármester mondotta a megnyitóbeszédet, amelyben visszapillantást vetett a magyar gyermekvédelemre, majd hangsúlyozta, hogy a most meginduló Gyermekhét azt a tudatot, akarja kiépíteni, hogy a magyar gyermekvédelem sorsa mindnyájunk sorsa és Magyarország jövője függ attól, hogy meg tudjuk-e védeni gyermekeinket.
- írta a Magyarország című lap 1931. májusi lapszáma az első Nemzeti Gyermekhétről.

A Rákosi-korszakban, egész pontosan a szocialista országok 1949-ben Moszkvában tartott kongresszusán elhatározták, hogy a következő évtől, tehát 1950-tól a kommunizmus jegyében és annak egyik emancipációs szimbólumaként ünneplik meg a nemzetközi gyermeknapot. Igaz, mi magyarok szemben más országokkal, akik június elsején ünnepeltek, azóta is május utolsó vasárnapján tartjuk a gyermeknapot. Gyermeknapon a gyűjtést szép lassan felváltotta a szórakoztatás és országszerte azóta is számos program és rendezvény várta és várja a gyermekeket az ünnepnapon. Érdekes adalék, hogy a világon a legtöbb ország csatlakozva az ENSZ 1954-ben tartott közgyűlésének határozatához – több mint 50 állam egyetértésével - június 1-én tartja a nemzetközi gyermeknapot, míg az Amerikai Egyesült Államokban pedig – Charles Leonard emléke előtt tisztelegve – napjainkban is június második vasárnapján tartják azt.

De térjünk csak vissza a mostani gyereknaphoz és a Budavári Palotanegyed programjaihoz!
A mai napon Budai Vár több helyszínén is izgalmas programok várják a családokat. A Budavári Lovardában és a Csikós udvaron is különböző bemutatókkal, programokkal várják a legkisebbeket. Ha pedig Vár, akkor elmaradhatatlan szereplők a magyar huszárok. Lesz itt minden díszszemlétől a kiképzésig. De lesznek folklór programok is: zene, ének, tánc. Lesz többek között természetesen kézműveskedés, pónisimogatás és persze elmaradhatatlan az arcfestés. Érdemes gyorsan elindulni!


„Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt:/egy ködbe olvadt álom és való,/ha hullt a hó az égből, porcukor volt/s a porcukor az abroszon a hó." – írta Kosztolányi Dezső Gyerekkor című versében. De vajon honnan ered a gyerekek ünnepe, a gyereknap? Hol és mikor tartották az elsőt? A cikkünkben erre is választ kapnak, s persze arra is, hogy miért érdemes ma a Budai Várba látogatni!

A Balaton-felvidék legszebb borpincéjének díját elnyert borászat lesz a Budai Borszalon soron következő borkóstolójának főszereplője. A gasztronómiai kaland május 16-án 19 órától kezdődik egy igazán különleges, szuperexkluzív helyszínen, a Budavári Palota Dunára néző, panorámás teraszán. Az est az Apák és Fiak tematikus sorozatunk következő eseménye, ahol egy különleges borkóstolón folytathatják a bor szerelmesei a gasztronómiai felfedezést a csopaki Jásdi Istvánnal és fiával, Attilával. A különleges helyszínre való tekintettel a jegyek korlátozott számban kaphatók!

A Magyar Nemzeti Galéria követői megszokhatták már, hogy a MÚZEUM+ estek akkor kezdődnek, amikor a múzeum bezár, s igazi éjszakába nyúló, különleges élményben lehet része azoknak, akik erre a rendezvényre vásárolnak maguknak jegyet. Május 14-én, szerdán ismét MÚZEUM+ este lesz, ahol a különleges tárlatvezetések mellett ezúttal könyvbemutató, plakátkészítő workshop, élő jazz-zene, valamint pezsgőkóstolóval várják a nagyközönséget.