
„Közelről” – új beszélgetős rendezvénysorozattal jelentkezik a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb kávézója
Közelről lesz a címe annak a rendezvénysorozatnak, amelyen érdekes emberekkel történő érdekes beszélgetéseken vehetünk részt a Budavári Palotanegyed egykori török ágyútornyában megnyílt kávézójában, a Pasha Caféban.
Március 4-én az est házigazdájának, Turi Bálint színésznek az első vendége az MCC Migrációkutató Intézet kutatási vezetője, Sayfo Omar lesz, aki az ELTE-n végzett arab, illetve politológia szakokon, majd az Utrechti Egyetemen doktorált közel-keleti média és politika témakörben.
Csatlakozzon hozzánk egy különleges estére Sayfo Omarral, az arab világ és a muszlim diaszpórák kutatójával. Sayfo nemrég tért vissza Szíriából, ahol első kézből szerezhetett tapasztalatokat, és most megosztja velünk friss benyomásait, valamint beszélgetünk a nemrégiben sikerrel megjelent "Allah tágas földje" című regényéről is. (...) Ez az est kiváló alkalom lesz arra, hogy mélyebben megismerjük az arab világ és a muszlim közösségek aktuális kérdéseit egy olyan szakértőtől, aki nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is otthon van e témákban. Ne hagyja ki ezt a rendkívüli lehetőséget a tanulásra és az elmélyülésre!
- írják a Facebook-esemény beharangozójában
Jegyet ezen a linken tudnak még vásárolni.

László Gábor operatőr-rendező hiánypótló interjúsorozatából olyan ma is köztünk élő sváb, illetve német nemzetiségű felmenőkkel rendelkező emberek élettörténeteit ismerhetjük meg, akik szívesen mesélik el családjuk XX. századi - sokszor tragikus - történetét, illetve mutatják be saját sorsukat. Így mesél nekünk családtörténetéről, illetve saját életéről többek között Beer Miklós, a Váci egyházmegye nyugalmazott püspöke, Farkas Hoffmann Márta, író, újságíró, Dr. Manherz Károly nyelvész, germanista, egyetemi tanár, az ELTE egykori dékánja vagy éppen Dr. Seifert Tibor, történész, az ELTE egykori rektorhelyettese és még sokan mások.

Az elsősorban szőlő- és bortermelésből élő budaörsi svábok a két világháború között évről évre Európa-szerte híressé vált szabadtéri passiójátékokat adtak elő a Kő-hegyen. A közönség egy része a Kálvária dombra vezető keresztutat végig járva közelítette meg az ünnepi előadást. Akkor még nem sejthették, hogy néhány év múlva egy olyan szenvedéstörténetet élnek át, amely a XX. századi diktatúrák embertelenségének egyik iskolapéldája lesz. A rákosista ötvenes években még a kálváriát is lerombolták, mintegy letörölve a valaha itt élt, majd kitelepített svábok emlékét a dombról. De mindhiába: cikkünkkel és a rendezvénnyel rájuk emlékezünk.

Exkluzív tárlatvezetésekkel, történelmi előadásokkal, különleges családi programokkal várják a kicsiket és a nagyokat is a Budavári Palotanegyedben található Vármúzeumban. Az 1848. március 15-én kitört forradalom ünnepnapja alkalmából az összes programra és kiállításra a belépés ingyenes.