Ezen a napon látta meg a napvilágot a Budai Várban az egyik legnagyobb centralista politikus

Ezen a napon látta meg a napvilágot a Budai Várban az egyik legnagyobb centralista politikus

Szalay László az Úri utca 6. szám alatti házban született 1813. április 18, éppen 210 évvel ezelőtt. A Centralista Kör, illetve Centralista Párt tagjai szorgalmasan tanulmányozták az európai alkotmányos modelleket és fogalmazták meg a magyar polgári átalakulás szükségességét, illetve annak jogi, gazdasági, társadalmi és politikai feltételeit a XIX. század derekán. Ennek a mozgalomnak Szalay László, magyar jogtudós, történetíró és publicista volt az egyik motorja.

A jogász-értelmiségi családból származó politikus gyermekéveit is a budavári házukban töltötte.

Legjobb és legállandóbb barátja mégis Szalay László volt. Vele holtáig összefűzték az ifjúság emlékei s a férfikor közös eszméi. Szalay budai tisztviselő család gyermeke volt; az ő szülei is a várban laktak s így sokat lehettek együtt. Együtt jártak iskolába, együtt iratkoztak be az egyetemre is, 1826-ban, tizenhárom éves korukban.

- írta Dr. Voinovich Géza B. Eötvös Józsefről írt 1904-ben megjelent szellemtörténeti monográfiájában a két kiemelkedő tehetségű fiatalemberről.

Iskolájuk az egykori Rákócziánum, vagyis a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium a főváros legrégebbi középiskolája, az intézményt 1687-ben a jezsuiták gimnáziumaként alapította Széchényi György esztergomi érsek. A következő évszázadok viharos időszakaiban is az egyik legjobb és legnevesebb magyar almamaterként tartották számon, amelynek az elmúlt évszázadokban olyan neves diákjai voltak többek között Szalay és Eötvös Pepi mellett, mint Andrássy Gyula, Kitaibel Pál, Lónyay Menyhért, Nagysándor József, Török Ignác, Semmelweis Ignác, Széchenyi Zsigmond vagy éppen Márai Sándor. Egyetemi tanáruk, a történész Horváth István az, aki bevezeti Szalayt és Eötvöst a magyar írók társaságába.

Barabás Miklós: Szalay László (1853)

Hamarosan Centralista Kör tagjává lett, csak úgy mint barátja Eötvös, Trefort Ágoston, Csengery Antal, Szontágh Pál, Lukács Móricz, Kemény Zsigmond vagy Madách Imre. A nagy politikai áttörést a Pesti Hírlap átvétele jelentette számukra, itt írhatták le - immáron Kossuth Lajos helyett - polgári demokráciáról vallott, korukat meghaladó nézeteiket. Fontos megjegyezni, hogy ezen eszméket, zömében, ekkor még csak egy erőtlen, kisszámú társadalmi réteg, a városi polgárság szűk rétege támogatta. Szalay elsősorban a magyar jogrendszer európai minta szerinti megújításán, azon belül is elsősorban a büntetőjog modernizálásával foglalkozott. A reformpolitika tulajdonképpeni csődjének tekinthetjük az 1848. márciusi eseményeket, illetve a pesti forradalom kirobbanását. Szalay az 1848-as forradalmi Batthyány-kormány Deák Ferenc vezette igazságügyminisztériumának kodifikációs osztályának vezetője lett, majd frankfurti, párizsi és londoni követként képviselte az új független magyar kormányt. A szabadságharc leverése után kint maradt és Svájcban telepedett le ideiglenesen, az emigrációban a történettudománynak szentelte itt töltött éveit. 1855-ben hazatért Pestre, országgyűlési képviselő lett Deák Ferenc híveként. 1861-től haláláig betöltötte a Magyar Tudományos Akadémia főtitkári címét, ekkoriban már sokat betegeskedett. 1864. gyógyulni utazott külföldre, végül Salzburgban érte utol a halál július 17-én.

Senki nem állítá a tudományt magasabbra, nagy hivatását nálánál komolyabban senki nem fogta fel; de volt valami, mit ennél magasabbra állított: a polgárnak kötelességeit; s bár megelégedését csak a tudományban látva, a közélet felé vonzódva nem érezé magát, úgy vala meggyőződve, hogy az eredmény, melyet a tudomány mezején előmutathat, senkit nem ment fel azon kötelességektől, melyekkel hazájának tartozik. Szalay nézete szerint a tudomány, mint minden képességeink, csak arra adatott, hogy emberi feladatunknak eleget tegyünk.

- mondta róla akadémiai emlékbeszédében róla legjobb barátja és pályatársa, báróEötvös József.

No items found.
Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke
Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke

Az éppen ma 1045 éve, 980. április 23-án Velencében született bencés szerzetes egyben első királyunk, Szent István fiának, Szent Imre hercegnek a nevelője is volt. Az 1083-ban, I. László király kezdeményezésére szentté avatott püspök vértanúságának helyét, az egykori Kelen-hegyet később róla, Szent Gellért hegyének nevezték el, az ezen létrejött - részben elsőkerületi – városrész pedig a Gellérthegy nevet viseli. A csanádi püspöki széket betöltő szerzetes életéről a későbbi korokban több legenda is született.

"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot
"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot

A Budai Vár tövében, a Mikó utca-Logodi utca sarkán álló ház egykori lakója néhány lépésre lakott a krisztinavárosi Havas Boldogasszony-templomtól. Bizonyára sokszor szemtanúja lehetett az ünnepi menetnek, amely ilyenkor indult meg a Roham utca felé, majd az Alagút utcán tért vissza. Az idén április 11-én éppen 125 éve született Márai Sándor alábbi verse több mint száz évvel ezelőtt, csupán 22 éves korában jelent meg a Kassai Naplóban.

Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket
Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.