
Egy pap és a csillagok: Tittel Pál és a Gellérthegyi Csillagda története
239 éve ezen a napon született Tittel Pál római katolikus pap és tudós, aki annak a csillagvizsgálónak volt az első igazgatója, amely egykor a mai Citadella helyén állt, a Gellért-hegy tetején. 1830-ban a matematikusok közt elsőként őt sorolták be az újonnan létesült Tudós Társaság (Magyar Tudományos Akadémia) tagjai közé, halála másnapján Vörösmarty Mihály verssel búcsúzott tőle, 2003-ban pedig kisbolygót neveztek el róla.
A Gellért-hegy tetejénél komoly felújítási munkálatok zajlanak. Talán kevesen tudják, hogy a Duna látképe felett „őrködő” Citadella helyén állt egykor a Budai Csillagvizsgáló, amely egy római katolikus pap és elismert tudós, Tittel Pál irányítása alatt kezdte meg működését.
Tittel Péter Pál 1784. június 28-án Pásztón született. Iskoláit itt, illetve Gyöngyösön, majd Kecskeméten végezte. Az 1800-ban belépett az egri kispapok közé, filozófiai és teológiai tanulmányait 1806-ban fejezte be – olvasható a tudós pap életét bemutató szócikkben a Wikipedián.

1810-től a bécsi obszervatóriumban naptárszámítási munkák végzése mellett csillagászati könyvek tanulmányozásával fejlesztette tudását, itt ismerte meg Carl Friedrich Gauss korszakalkotó munkáját az égitestek mozgásáról (Theoria motus corporum coelestium, 1808).
Gauss 1814-ben tanítványává fogadta Tittelt, aki 1815. október 23-án érkezett meg Göttingenbe és másfél évet töltött az ottani csillagvizsgáló igazgatója, a nagy tekintélyű tanítómestere mellett. Gauss ajánlólevelével később meglátogathatta a Párizsi Királyi Obszervatóriumot, Angliába utazva járt a Greenwich-i Királyi Csillagvizsgálóban is.

Tittel 1818-ban hozzáfogott az egri csillagda igazgatásához. Mivel közben azon kérését, hogy egri kanonok lehessen, sorra visszautasították, hat év után elhagyta Egert.
1824 szeptemberében Tittel Pált királyi határozattal nevezték ki a Gellérthegyi Csillagvizsgáló új igazgatójának. Mivel Tittel társasági ember volt, a Gellért-hegy a magyar szellemi élet kiválóságai rendszeres találkozóhelyévé vált.
1830-ban a matematikusok közt elsőként őt sorolták be az újonnan létesült Tudós Társaság (Magyar Tudományos Akadémia) tagjai közé. Az 1831-ben kitört kolerajárványban elkapta a kórt, amelybe augusztus 26-án belehalt.
Ő volt a Tudós Társaság első halottja. Vörösmarty Mihály 1831. augusztus 27-én írott, Tittel halálakor című versében így búcsúzott el tőle:
Téged, egek s csillagkoronák éjféli barátját,
A föld fellegein túl rideg ormi lakót,
Hogy közelebb jutnál, a csillagok ősura, téged
Tittel! ohajtásid tűzseregéhez emelt;
Ah de utánad gyász maradott. Most felmegy az útas,
S nem leli, melyet várt, lelke az égi gyönyört:
Puszta halommá lőn az imént meglelkesedett szirt,
S néma jegy a csillag, mely megyen orma fölött.
Budai Csillagvizsgáló (Uraniae, Gellérthegyi Csillagda, gellért-hegyi Egyetemi Csillagda) a magyar csillagászati tudomány történelmi obszervatóriuma, illetve épületegyütese volt, amely 1815 októberétől 1849 májusáig működött.
Az első budai csillagvizsgáló Weiss Ferenc budai csillagász vezetésével 1780-ban épült fel, azonban azt 1829-ben le kellett bontani, mert statikailag nem felelt meg az igényeknek. A tudományos munka elősegítésére több tervező közös terve alapján (köztük Pollack Mihály) a mai Citadella helyén 1815-ben épült fel az új és biztonságos Gellért-hegyi Csillagvizsgáló.

A „Csillagdát” három európai uralkodó I. Sándor orosz cár, I. Ferenc osztrák császár és magyar király és III. Frigyes Vilmos porosz király jelenlétében 1815-ben avatták fel, akik a napóleoni háborúkat lezáró Szent Szövetség megkötésére gyűltek össze, és utaztak Budára a létesítmény megnyitásra.
A számos létesítményből álló épületegyüttes az 1848–49-es szabadságharc idején súlyosan megsérült. A Bach-korszakban a felépítendő Citadella helyét a romos Csillagda és a körülötte lévő virág- és szőlőskertek területén jelölték ki. Az elpusztult csillagvizsgálót 1852-ben a hatalom jogilag is megszüntette, épületének maradványait – amely köré felépült a Citadella – 1867-ben végleg lebontották.
Érdekesség, hogy a Sárneczky Krisztián és Sipőcz Brigitta által 2003. augusztus 26-án felfedezett kisbolygó a magyar csillagászat úttörőjének nevét – Tittel (2003 QW68) – viseli. Mint azt a HVG megírta, a 4-5 kilométer átmérőjű égitestet, amely 5,57 év alatt kerüli meg a Napot, Tittel Pál halálának 172. évfordulóján észlelték először.
Nyitókép: Wikipedia

Az éppen ma 1045 éve, 980. április 23-án Velencében született bencés szerzetes egyben első királyunk, Szent István fiának, Szent Imre hercegnek a nevelője is volt. Az 1083-ban, I. László király kezdeményezésére szentté avatott püspök vértanúságának helyét, az egykori Kelen-hegyet később róla, Szent Gellért hegyének nevezték el, az ezen létrejött - részben elsőkerületi – városrész pedig a Gellérthegy nevet viseli. A csanádi püspöki széket betöltő szerzetes életéről a későbbi korokban több legenda is született.

A Budai Vár tövében, a Mikó utca-Logodi utca sarkán álló ház egykori lakója néhány lépésre lakott a krisztinavárosi Havas Boldogasszony-templomtól. Bizonyára sokszor szemtanúja lehetett az ünnepi menetnek, amely ilyenkor indult meg a Roham utca felé, majd az Alagút utcán tért vissza. Az idén április 11-én éppen 125 éve született Márai Sándor alábbi verse több mint száz évvel ezelőtt, csupán 22 éves korában jelent meg a Kassai Naplóban.

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.