Az amerikai Legfelsőbb Bíróságról tartott előadást Stumpf István a Budavári Történelmi Kaszinó rendezvényén

Az amerikai Legfelsőbb Bíróságról tartott előadást Stumpf István a Budavári Történelmi Kaszinó rendezvényén

Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.

A Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér által szervezett kiváló hangulatú előadáson többek között választ kaphattunk a Bibó István Szakkollégium valamikori alapító igazgatójától, hogy hogyan látja az amerikai politika és jogrendszer kapcsolatát. De választ kaptunk arra a kérdésre is, hogy miért különleges a Bíróság szerepe az amerikai politikában? Várható-e valamiféle változás? Lehet-e, s amennyiben igen, akkor milyen szerepe lehet a bírák ideológiai nézeteinek az Amerikai Egyesült Államok jövőbeli jogvitáiban? És nem utolsó sorban, hogy mi történik abban a különleges helyzetben, ha a 2024-es elnökválasztás eredményét a felek vitatják, és a döntés jogilag és ténylegesen is a Legfelsőbb Bíróságra hárul?

Stumpf István előadása már csak azért is volt érdekes, mert az előadó nem csupán jogászként, illetve szociológusként, illetve mint a politikatudományok kandidátusaként ismeri távolról az Egyesült Államok jogrendszerét és politikai rendszerét, hanem közelről is, hiszen számos alkalommal tanult ösztöndíjasként az Egyesült Államokban, többek között a Harvardon, valamint a George Washington Egyetemen.

Nemcsak a végrehajtó hatalom, de több ezer különböző szintű közigazgatási tisztség sorsa is eldől. Ezek az eredmények jelentősen befolyásolhatják az Egyesült Államok belső működését és akár a globális erőviszonyokat is. (…) A Legfelsőbb Bíróság számos alkalommal került a figyelem középpontjába az elmúlt években, főként a bírák személye, vitatott döntések, és a Bíróság alkotmányos helyzete miatt. A politikai kritika felerősödött, a demokrata oldalról újra a Bíróság hatalmának csorbítására irányuló kezdeményezésekről hallhattunk.

fejtette ki Stumpf István az előadásról szóló bejegyzésében.

Az előadás után a Budavári Történelmi Kaszinó rendezvényeit jellemző fesztelen és kötetlen beszélgetéseken lehetett még eszmét cserélni az előadóval, illetve más neves történészekkel is.

Az előadó, Stumpf István és Nagy Attila, a Budavári Történelmi Kaszinó állandó házigazdája (Fotó: NagyonVár)

„Észnek hódol az érc” – hamarosan elkészül Jungfer Gyula budavári főkapujának rekonstrukciója
„Észnek hódol az érc” – hamarosan elkészül Jungfer Gyula budavári főkapujának rekonstrukciója

A címben szereplő lakonikus mottó, Jungfer Gyula hitvallása, művészeti krédója volt. Az egykori díszműkovács iparművész díjnyertes alkotásai ma is Pest és Buda legcsodálatosabb épületeinek ékességei és valódi szemmágnesként funkcionálnak. Műremekei ma is visszaköszönnek többek között az Országház, az Operaház, a Várkert Bazár, illetve a Gresham-palota kovácsoltvas díszítéseiből és kapuiból.

A Budavári Palotában mutatják be az első hazai nyomtatott könyv, a Budai Krónika legújabb kiadását
A Budavári Palotában mutatják be az első hazai nyomtatott könyv, a Budai Krónika legújabb kiadását

Hess András 1473. júniusában nyomtatta ki Budán az első magyarországi ősnyomtatványt, A magyarok krónikáját vagy ismertebb nevén a Budai Krónikát. A feltehetően több történeti mű összeszerkesztéséből álló könyv több kódexben is ránk maradt. A magyarság történetét a hun-magyar eredettől egészen Mátyás király uralkodásáig bemutató krónika új, a Szent István Társulat gondozásában megjelenő kiadása igazi csemege a régi könyvek és általában a magyar történelem iránt érdeklődő nagyközönség számára. A kötet bemutatására május 19-én kerül sor a Budavári Palotában, a Szent György téren található Országos Széchenyi Könyvtárban.

Széchenyi vagy Kossuth – ez itt a kérdés?
Széchenyi vagy Kossuth – ez itt a kérdés?

Hétfő este „Széchenyi és Kossuth - avagy kinek volt igaza egy 180 évvel ezelőtti vitában” címmel tartott előadást a BTM Vármúzeum főigazgatója, Dr. Csorba László a Budavári Palotanegyedben található Szent István Kávéházban. Talán nem véletlen, hogy "Széchenyi és Kossuth" szerepelt az előadás címében és nem "Széchenyi vagy Kossuth"…

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.