A régi budai városháza története 1688-tól napjainkig

A régi budai városháza története 1688-tól napjainkig

Letűnt történelmi korok emlékeit a látogatók számára is jól látható módon rejti magában a régi budai városháza. A Várban, a Szentháromság, a Tárnok és az Úri utca által határolt épület bő másfél századon át volt Buda városának, majd 70 éven át az I. kerület közigazgatási központja, napjainkban a Magyar Nemzeti Bank által működtetett Pallas Athéne Domus Meriti Alapítvány tulajdonában áll.

A Szentháromság téren állva tekintetünket könnyen magával ragadja a budavári Nagyboldogasszony-templom, közismert nevén Mátyás-templom, ahogyan a turisták egyik fő célpontjaként nem lehet nem észrevenni a Vár másik ikonikus helyszínét, a Halászbástyát sem. Ha az Úri utca irányába fordulunk, érthető módon a Ruszwurm lehet az, ahol megakad a szemünk, és elképzeljük, hogy kávézunk, sütizünk egyet a biedermeier hangulatot árasztó cukrászdában. Pedig, bár a külföldiek számára talán nem bír olyan jelentőséggel, mint nekünk, magyaroknak, azon belül is budapestieknek, érdemes megfigyelni, majd be is mennünk abba a gyönyörűen felújított épületbe, amelyet a Tárnok, a Szentháromság és az Úri utca fog közre: ez a régi budai városháza.

Az épület az Úri utca felől nézve. Előtérben Hadik András lovasszobra (Fotó: Fortepan / Zsembery Bendegúz)

A töröktől való 1686-os visszafoglalása után Buda nagyrészt romokban hevert, a Nagyboldogasszony-templommal szemben lévő középkori lakóházak is elpusztultak. Mikor 1688-ban a város vezetése utasítást kapott a bécsi kamaraigazgatóságtól, hogy keressen megfelelő helyszínt egy új városháza létesítésére, választásuk azokra a telkekre estek, amelyek a mai Szentháromság és Tárnok utcák sarkán fekszenek. A középkorban ez a terület egyébként öt telekre oszlott, és mindegyiken állt egy-egy lakóház is – derül ki az épület történetét részletesen bemutató írásból, amely a pestbuda.hu-n jelent meg.

Az építkezés anyagiak hiányában késett, és csupán 1702-ben indult meg. A terveket Ceresola Venerio olasz, de a császári udvarban is tevékenykedő építész készítette, aki egyébként a budai városi tanács tagja is volt. Származása magyarázza a homlokzat olasz barokk stílusát, de a jellegzetes zárt erkély domborműveit is egy honfitársa, Francesco Giuseppe Barbieri szobrász mintázta meg. Az elkészült városházában az első ülést 1710. június 6-án tartották.

Az épületben 1714-ben egy kis kápolnát alakítottak ki Alamizsnás Szent János tiszteletére, amely fölé 1818-ban emelték azt a kis harang- és óratornyot, amely ma is látható.

A XVIII. század második felére a sokasodó feladatok miatt bővíteni kellett a városházát, amit emeletráépítéssel oldottak meg: az Úri utcára néző szárny ugyanis addig földszintes volt, csupán 1774-re került rá az emelet, melynek terveit Nepauer Mátyás készítette. Figyelt arra, hogy egységes kép alakuljon ki, ezért az ablakformák a meglévőket követték, valamint az új sarokra is hasonló zárt erkélyt helyezett, bár azt rokokó díszítéssel látta el. Az új emeletre vezető széles lépcsőház délről csatlakozott az U alaprajzú épület közepéhez, és rokokó díszítést kapott.

Szentháromság tér, balra a Szentháromság utca sarkán a régi budai Városháza épülete. A felvétel 1896-ban készült. (Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.008)
A végleges formáját elnyerő városháza egy évszázadig látta el eredeti célját, Buda, Óbuda és Pest 1873-as egyesítésekor ugyanis a Duna túlpartjára költözött a hivatal.

Az épületet ezután Budapest I. kerületének Elöljárósága használta, és az új funkció érdekében át is alakították. Ez az intézmény tulajdonképpen a mai önkormányzatnak feleltethető meg, habár a XIX. században még nem rendelkeztek széles jogkörrel, gyakorlatilag csak a Fővárosi Közgyűlés végrehajtóiként működtek. Az elöljáró munkáját a kerületi polgárok által választott esküdtek (képviselők) segítették – olvasható a PestBuda cikkében.

A Szentháromság-szobor mögött a régi budai városháza súlyosan megsérült épülete 1945-ben. (Fotó: Fortepan / Military Museum of Southern New England)

A régi városházát 1967 után a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete foglalta el, mely 1992-ig használta. Ezt követően a Collegium Budapest nevű felsőfokú oktatási intézmény vette birtokba, 2014-ben pedig a Magyar Nemzeti Bank által működtetett Pallas Athéné Domus Sapientiae Alapítványé lett (ma Pallas Athéne Domus Meriti Alapítvány), amely 2018-ra gondosan fel is újította.

A 13. századi épület sarokhelyiségének udvarra néző ablaka. (Fotó: nagyonvar.hu)

Az épületben többek között az alapítvány által működtetett Bölcs Vár könyvesbolt működik, mégpedig nem éppen hétköznapi körülmények között: a felújítás során ugyanis törekedtek arra, hogy a letűnt korok emlékei láthatóak maradjanak, így a könyvesboltban járva évszázadokat mehetünk vissza a történelemben.

(Fotó: nagyonvar.hu)

A 17. század végén ez a helyiség volt a városi tanács üléseinek helyszíne. A tanácstermet 1714-ben költöztették át az emeletre, az elkészült sarrokerkélyes helyiségbe, onnantól kezdve ez a szoba a  városi bíróság ülései számára szolgált. (Fotó: nagyonvar.hu)

Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke
Ezen a napon született Szent Gellért, Magyarország első püspöke

Az éppen ma 1045 éve, 980. április 23-án Velencében született bencés szerzetes egyben első királyunk, Szent István fiának, Szent Imre hercegnek a nevelője is volt. Az 1083-ban, I. László király kezdeményezésére szentté avatott püspök vértanúságának helyét, az egykori Kelen-hegyet később róla, Szent Gellért hegyének nevezték el, az ezen létrejött - részben elsőkerületi – városrész pedig a Gellérthegy nevet viseli. A csanádi püspöki széket betöltő szerzetes életéről a későbbi korokban több legenda is született.

"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot
"Így ültek ott és valamire vártak. Mikor Judás belépett." - a 125 éve született Márai Sándor versével köszöntjük a húsvétot

A Budai Vár tövében, a Mikó utca-Logodi utca sarkán álló ház egykori lakója néhány lépésre lakott a krisztinavárosi Havas Boldogasszony-templomtól. Bizonyára sokszor szemtanúja lehetett az ünnepi menetnek, amely ilyenkor indult meg a Roham utca felé, majd az Alagút utcán tért vissza. Az idén április 11-én éppen 125 éve született Márai Sándor alábbi verse több mint száz évvel ezelőtt, csupán 22 éves korában jelent meg a Kassai Naplóban.

Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket
Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.