„Ülök, künn a Bástyán, Tűnődöm a csillagok Néma fordulásán” – a legszebb budavári verssel köszöntjük a tavaszt

„Ülök, künn a Bástyán, Tűnődöm a csillagok Néma fordulásán” – a legszebb budavári verssel köszöntjük a tavaszt

Éppen ma van a tavaszi nap-éj egyenlőség, vagyis a csillagászati tavasz kezdete. Mi mással köszönthetnénk azt a csodás évszakot, mint egy valaha a Várnegyedben élt költő télbúcsúztató és a tavaszi feltámadást köszöntő versével, amely itt az egykori Bástya sétányon íródott, s amely 1946 óta már épp e költő nevét viseli.

Tóth Árpád (1886-1928) 1886. április 14-én született Aradon, majd Debrecenben felcseperedő költő már gyermekkorában sokat betegeskedett, gyenge tüdejét pedig a kór időről időre megtámadta. Lírai stílusát az egyedisége és egyénisége hatotta át, a költészetet - legtehetségesebb kortársaihoz hasonlóan - a Négyesy-féle szemináriumokon sajátította el.

Tóth Árpád itt élt a Várban az egykor Werbőczyről elnevezett, napjainkban Táncsics Mihály nevét viselő utca 13. számú házában feleségével, Lichtmann Annával (1895-1967) és kislányukkal, Tóth Eszterrel (1920-2001) 1917-től egészen haláláig. Nem véletlen, hogy a Várnegyed délnyugati oldalán elhelyezkedő sétány róla kapta a nevét. Hiszen az alábbi, 1925-ben megjelent télbúcsúztató, tavaszköszöntő versét az egykori Bástya sétányon írta, amelyet az egyik legismertebb és leglátványosabb csillagkép a kaszáscsillag, ismertebb nevén az Orion csillagkép ihletett, s amelynek kora tavasztól a nyugati égbolton ragyognak csillagai.

Tóth Árpád, feleségével, Lichtmann Annával
A Nyugat főszerkesztője és a kor legnevesebb kritikusa, Ignotus - Ady Endre után - a második legjelentősebb magyar költőnek nevezte.

A törékeny, mindig betegeskedő, állandó pénzhiánnyal küszködő költő poétikáját leginkább az elégikus, lemondó hangvétel, a kozmikus magányérzet, az emberi lét hiábavalóságának mélabús érzeménye, ugyanakkor a szépségben való kiteljesedés, a l'art pour l'art életérzés hatja át. Tóth Árpád költészetét a szépség, a szépség iránti vágy jellemzi leginkább. Szanatóriumi kezeléseit, nyaralásaikat, sőt még esküvőjét és nászútját is barátja és mecénása a szintén a Várban, tőle néhány lépésnyire Bécsi kapu téren élő dúsgazdag báró Hatvany Lajos (1880-1961) finanszírozta. Sajnos, e vers megjelenése után három évvel átadta testét az örökkévalóságnak. Most pedig olvassák el a legszebb budavári verset.

Tóth Árpád: Kaszáscsillag

Kora este a padon

Ülök, künn a Bástyán,

Tűnődöm a csillagok

Néma fordulásán;

Kaszáscsillag, az öreg,

A nyugati szélen

Éppen nyugszik: eleget

Ragyogott a télen.

Hányszor néztem akkor őt

Fájó órák éjén,

Virrasztott a téli ég

Kopár meredélyén,

Égett nagy fényjelekkel,

Csuda-rejtelemmel,

Ő, az örök Orion,

A vén Égi Ember.

Biztatgatott, csüggedőt,

Hű, szigorú fénye:

Ne félj öcsém, istennek

Kisebb teremtménye!

Fény vagy te is, lobogj hát,

Melegíts és égess,

Hinned kell, hogy a világ

Teveled is ékes! -

Téli csillag, csillagom,

Tavasz akar lenni,

Kamasz-fények villogják:

A mi tüzünk semmi;

Furcsa, vad reflektoruk

Vén fényünkbe lobban,

Öreg csillag, Orion,

Hát lenyugszunk mostan?

Csillagapám, fénysubás

Öreg égi pásztor,

Vagy tán dac az, amit most,

Búcsúzva, példázol?

Így a bölcsebb? - letűnni

Büszke, bús kudarccal

S száz év múlva kelni majd

Örökfényű arccal?

Ülök este a padon

Idekünn a Bástyán,

Tűnődöm a csillagok

Néma fordulásán;

Kaszáscsillag, az öreg,

A nyugati szélen

Leáldozott. Méla csönd

Éje maradt vélem.

Az ország főtere, a Szentháromság tér
Az ország főtere, a Szentháromság tér

Ha nem évtizedekben gondolkodunk, hanem évszázadokban, akkor nem nehéz belátni, hogy az egykori Buda városának, a mai Várnegyednek a jelentősége elég meghatározó volt a magyar történelem alakulása szempontjából. Ezen belül pedig a budavári polgárváros legfontosabb tere a Szentháromság tér, s így talán nem túlzás, ha azt írjuk alábbi cikkünkben, hogy az ország főteréről van szó.

„Nedves hajjal futkároznak meztélábas záporok” – Radnóti júliusa a miénk is picit
„Nedves hajjal futkároznak meztélábas záporok” – Radnóti júliusa a miénk is picit

Ilyenkor nyár közepén, a hirtelen ránk hördülő lehűlések után újra a balatoni strandok, most épp az 57. Kékszalag vitorlásai felé vágyakozunk; a tegnapi viharokat elfeledtetik velünk az élet napsugarai, amely tűponttá zsugorodó pupilláinkon keresztül elménkbe és lelkünkbe hatolnak, s amelynek millió csillámjai a frissítő széllel vegyülve csiklandozzák arcunkat, tudatosítva szellemünkkel, hogy az emberi élet minden nehézség, csalódás és igazságtalanság ellenére mégiscsak pofon egyszerűen szép. Ezt üzeni Radnóti éppen 85 évvel ezelőtt született, 1940 nyarát megidéző költeménye.

Éppen ma 180 éve született az egyik legnagyobb magyar festő, Szinyei Merse Pál
Éppen ma 180 éve született az egyik legnagyobb magyar festő, Szinyei Merse Pál

A magyar képzőművészet, a századfordulós magyar festészet egyik legjelentősebb alakjának, Szinyei Merse Pálnak a 180. születésnapját ünnepeljük.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.