Mikor még "Fiume" kikötője a Várhegy lábánál volt...

Mikor még "Fiume" kikötője a Várhegy lábánál volt...

A háború előtt a mai pesti oldalhoz hasonlóan a budai korzón is impozáns szállodák sorakoztak. A Várkert-rakparton többek között a szomszédos Széchenyi-palotáról elnevezett pazar külsejű és patinás enteriőrrel rendelkező Széchenyi-szálló állott, amelyet 1890-től Corso-szállónak, majd végül 1898-tól Fiume Szállónak neveztek. A fővárosi polgárok azonban „Fiume” névvel nem csak a fantasztikus Duna-parti panorámával rendelkező hotelt illették, hanem a benne működő pazar kávéházat is.

Ha nagyon visszanyúlunk az időben, akkor elmondtatjuk, hogy IV. Béla a várhegyi épületeket körbástyákkal megszakított várfalakkal védte, ezek nyúlványaiként két hatalmas útelzáró várfalat emeltetett a Duna partjára épített erős rondellatornyokkal. A bástyák a török hódítás idején is megvoltak, s Dunára néző falára emelt emléktábla tanúskodott arról, hogy a II. Rákóczi Györgyöt legyőző Szejjid Ali pasa erősítette meg az itteni bástyákat, illetve itt állt az Urudzs agáról elnevezett kapu. Idővel ezeknek a védműveknek nem volt jelentős hadászati szerepe, ezért lebontották őket. A korábbi Halászkapu rondellájának helyén épült fel elsőként az úgynevezett Matulay-ház, azonban ennek a helyére épült valami egészen más.

A Lánchíd utcai palotasor 12. házszám alatti keskeny, de annál értékesebb telkére Varásdy Lipót és Frey Lajos építészek tervei alapján megálmodott négyszintes, 48 szobás, összesen 69 ággyal rendelkező szálloda felépítését egyébként gróf Széchenyi Ödön rendelte meg 1868-1870 között.

A Széchenyi Szálló 1880-1890 között (Fotó: Fortepan/82170)
A lánczhid (sic!- szerk.) melletti „Széchenyi szálloda“ a halászvárosban már átadatott a közhasználatnak. Megnyitásakor az egész szálloda ünnepélyesen kivilágittatott. (…) Fővároshoz illő szálloda is van már Budán, mióta a lánczhíd mellett a Széchenyi szálloda megnyílt. Berendezése egyike a legelegánsabbaknak, lakszobái igen kényelmesek s a kilátás egyik felől a Dunára, másfelől a Gellértre, imposans. Jelen voltak a szálloda megnyitásánál jan. 30 a buda városi tisztviselők s mintegy 16 journalista. A vacsora valamint a társaság jó magyaros volt, amaz magyar borokkal fűszerezve, ez magyar barátságos kedélylyel.

- adott hírt elsőként a szállodáról a Hon című lap 1870. január 13-án.

A szálló 1910 körül (Fotó: Wikipédia)

Érdekes adalék a szálloda történetéhez, hogy a báró Eötvös József (1813-1871) által alapított Budai Állami Tanítónőképző a budavári alsó bástyán található Novák-féle házban kezdte meg működését 1869-ben december 20-án, azonban az akkor kitört himlőjárvány a magyar pedagógusképzés egyik kiemelkedő alakjának, Zirzen Janka (1824-1904) igazgatónak az egyik asszisztensét is elragadta. Ezért Eötvös a járvány megfékezése okán a tanitóképzős növendékeket az akkor újonnan épült Széchényi Szállodába helyezték el ideiglenesen egészen februárig. Tudhatjuk meg a Népiskolai Tanítónő- és Nevelőnőképző Intézet első öt éves fennállására, 1874-ben megjelent beszámolójából.

Az első üzemeltető egy Hecht Jónás nevű szállodás volt. A szálló már ekkor híres volt pazar konyhájáról, étterméről és kávéházáról. A Fiume forgalmának egy részét az adta és biztosította, hogy itt, közvetlenül előtte is ki köthettek a dunai gőzhajók.

Nevét 1890-ben Corso-ra változtatták, erről így számol be hirdetésben az új tulajdonos a Budapesti Hírlap, 1890. március 15-én megjelent hasábjain:

Szálloda-átváltoztatás és sörház megnyitás. Van szerencsém a n. é. közönség b. tudomására juttatni, miszerint az eddig ismert „Széchényi szállodát“ Budán, Dunai rakpart, „Corso-szálloda“ címre változtattam át. Egyszersmind van szerencsém tudatni, miszerint ugyanitt egy a jelenkor igényeinek minden tekintetben megfelelő, a legnagyobb! comforttal és eleganciával kiállított új sörház és vendéglőt rendeztem be, mely holnap, vasárnap, f. hó 16-án nyittatik meg. Nem kimélve fáradságot és költséget és szombat, azaz e hó 22-ikétől kezdve egyike a legkedveltebb katonai zenekar által fogok hangversenyeztetni, valamint mindenkor oda törekedni, hogy a legjobb hegyi borok és kitűnő ételek kiszolgálása által a n. é. közönség bizalmát minden tekintetben kiérdemeljem. Szolid, gyors és pontos kiszolgálásról gondoskodva van. Számos látogatást kér. Egész éjen át nyitva. Szabad bemenetMély tisztelettel SCHUMITZKY F.  „Corso-Szálloda“ Budán.
A Fiume egy szinezett képeslapon (Fotó: Wikipédia)

Majd a szálloda üzemeltetését Reiprecht Alajos vette át, aki a szálloda nevét ezúttal és immáron véglegesen "Fiuméra" változtatta, s aki zeneszerzőként is sikereket ért el: 1902-ben például ő komponálta az itt megrendezett Nemzetközi Szállodakongresszus indulóját.

A két háború között törzsvendége volt többek között Szabó Dezső, de gyakran megfordult itt Móricz Zsigmond és Gárdonyi Géza is.

A budai Corso 1932-ben (Fotó: Fortepan/7814)

A II. világháborúban a Folyami Erők parancsnoki posztját betöltő Dr. Hardy Kálmán ide fészkelte be parancsnokságát, azonban Horthy sikertelen kiugrási kísérletet követően innen hurcolták el hűtlenség vádjával előzetes letartoztatásba, majd Sopronkőhidára, ahol halálra ítélték, végül amerikai csapatok szabadították ki a fogságból.

Várkert rakpart (Zita királyné út), Ybl Miklós tér a Várkert Kioszk mellől nézve, háttérben a Fiume szálló 1936-ban (Fotó_: Foretpan/24493)

Az ostrom alatt számos találat érte az épületet, de a háború után még állt, sorsa mégis megpecsételődött: az egész épületsort lebontották 1946-1948 között. Noha, pincerendszerét betemették, az innen induló hosszú alagút feltehetően ma is a Karmelita alagsorába fut be.

Nos, így ért véget a budai Fiume dicsősége…

Mikor még "Fiume" kikötője a Várhegy lábánál volt...
Mikor még "Fiume" kikötője a Várhegy lábánál volt...

A háború előtt a mai pesti oldalhoz hasonlóan a budai korzón is impozáns szállodák sorakoztak. A Várkert-rakparton többek között a szomszédos Széchenyi-palotáról elnevezett pazar külsejű és patinás enteriőrrel rendelkező Széchenyi-szálló állott, amelyet 1890-től Corso-szállónak, majd végül 1898-tól Fiume Szállónak neveztek. A fővárosi polgárok azonban „Fiume” névvel nem csak a fantasztikus Duna-parti panorámával rendelkező hotelt illették, hanem a benne működő pazar kávéházat is.

„Igen, ez a nyár…” – a 125 éve született Márai gondolatai a júliusról
„Igen, ez a nyár…” – a 125 éve született Márai gondolatai a júliusról

Az egykoron a Krisztinavárosban élő író, Márai Sándor életbölcsességei mindig egy kis gyógyírt, egy kis állandóságot jelentenek menthetetlenül megtébolyult világunkban. A július hónapról szóló írása először 1937. július elején jelent meg az egykori Képes Vasárnap című lapban önálló tárcaként, majd a Négy évszak címen összeállított könyvben jelent meg kötetben néhány évvel később. Érdemes elolvasni.

Észrevétlen emlékeink: Az Ördögárok mementója a Tabánban
Észrevétlen emlékeink: Az Ördögárok mementója a Tabánban

Az egykori Pest az Alagút megnyitásával pumpált életet a Várhegy nyugati oldalán húzódó Krisztinavárosnak keresztelt budai városrészbe. Ma már nem is gondolunk bele, de a festői tájat - benne a Horváth-kert, illetve a Vérmező buja növényzetét - az Ördögárok vizével öntözték, s részben ma is ez táplálja a fák, növények gyökereit. A patak, illetve az azon átvezető híd egyik szép, de szinte elrejtett emléke tabáni emlékkő, amely valahol a tabáni park, az Erzsébet-szobor, illetve az Arany Szarvas kiszögelésének közepén bújik meg. Olyannyira, hogy az erre járó turisták fényképezgetik ugyan, de az itt élők előtt sokszor észrevétlen marad.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.