
Június elejéig tart a Budavári Bach Fesztivál
Eredetileg hazánk legnagyobb barokk hangszerének, Budavár Bach-orgonájának a megépítése inspirálta a szervezőket, s hívta életre a fesztivált. Természetesen idén is a Bécsi kapu téri Budavári Evangélikus Templom ad otthont a német zeneszerző tiszteletére megrendezett kulturális eseménynek. A rendezvény fővédnöke Dr. Fabiny Tamás, evangélikus püspök, a belépés pedig díjtalan.
Az opcionális adományokat a szervezők a fesztivál támogatására fordítják. A fesztivál programjain eredeti, autentikus hangszereken, így a templom orgonáján hallgathatja meg a közönség a zseniális barokk zeneszerző, Johann Sebastian Bach (1685-1750) műveit koncerteken.
Az idei évben még három koncertre lehet ellátogatni. Az egyik ma, tehát május 27-én 19 órától lesz, Zongoristák az orgonánál címmel, ahol hazánk világhírű zongoraművésze, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárának, Farkas Gábornak a növendékei Kana Furukawa, Takuya Michinaga, Ruihan Xu, illetve Nanami Takewa fogják Bach műveit interpretálni. A Facebook-eseményen találhatják a részleteket.

Május 30-án 19 órától a Kantáták lesznek soron, melyeket Bán István, magyar karmester és bécsi barokk zenekara, a Musica Vivax Wien, valamint és a Bach Akadémia Budapest kórust tolmácsolásában hallgathatunk meg.
Bán István már több mint tíz éve tölti be a Budavári Evangélikus Templom orgonista- és néhány éve karnagyi posztját. Magyarországon megszerzett reál diplomái után a zene iránti szeretete és elhivatottsága Bécsbe vezette, ahol átfogó egyházzenei tanulmányait a Bécsi Zeneművészeti Egyetemen 2000-ben kezdte meg. 2001-ben egyedüliként nyert felvételt az orgonaművész szakra is és másodévesként már a bécsi Stephansdomban adhatott koncertet. Olyan mesterek mellett tanult, mint Peskó György, Peter Planyavsky vagy Erwin Ortner. Különleges értéket képvisel azonban azon szakmai tapasztalata, amelyet a barokk zene és az autentikus előadásmód forradalmasítója, a nemzetközi zenei élet egyik legkiemelkedőbb, Grammy- és Kyoto-díjas karmesterének Nikolaus Harnoncourtnak az oldalán szerezhetett meg, aki karmesteri munkásságához ugyanúgy, mint orgonaművészi tevékenységéhez 2010-ben igen kitüntető személyes ajánlását adta.
- írta róla még 2012-ben a Fidelio.
Június elsején pedig, szintén 19 órától a fesztivál záróakkordjaként Luis Zorita a híres spanyol csellóművész játszik Bach szólószviteket saját hangszerén.

A rendezvény iránt érdeklödők a Fesztivál Facebook-oldalán megtalálnak minden részletet.

Igaz, csak ideiglenesen. A Királyi Várkert száz esztendővel ezelőtt nyílt meg átmenetileg a sokaság számára addig, amig Horthy Miklós kormányzó családjával a gödöllői Grassalkovich-kastélyban töltötte nyári szabadságát. Kevesen tudják, de a Duna szintjén található mai Várkert Bazárt elsősorban Várbazárnak hívták, s a ma Savoyai Terasznak nevezett, Magyar Nemzeti Galéria előtt elterülő rész volt maga a Várkert.
135 éve, 1890. június 24-én született erdőbaktai Baktay Ervin, aki éppen száz évvel ezelőtt, 35 évesen magyarosította nevét Gottesmann Ervinről, s aki számos európai egyetemen tartott előadásokat India kultúrájáról. Baktay 1956-ban egyike volt azon néhány Kelet-kutató közül a világból, akiket az indiai állam hivatalosan is meghívott a Buddha születésének 2500. évfordulójára megrendezett nagyszabású ünnepségsorozatra. Egy ideig itt a Vízivárosban, a Szilágyi Dezső téren élt.

„Nagy szerencsénkre…” – írtuk a címben, nem véletlenül, hiszen ez a skót mérnök volt a budapesti Széchenyi lánchíd építésének vezetője, valamint a budai Váralagút tervezője és főmérnöke is. S, aki 1866. június 23-án, tehát ezen a napon halt meg Budán. Ma már annyira evidens, hogy van, de a Lánchíd a skót mérnök főművével, a váralagúttal vált teljes értékűvé, ez teremtett valóban közvetlen kapcsolatot Pest és Buda között. Addig ugyanis a Várhegy megkerülésével lehetett csak az újonnan épült, Pestet Budával összekötő Lánchidat megközelíteni a Krisztinaváros, a Tabán, illetve a Hegyvidék felől és fordítva.