Hétvégén került megrendezésre a XI. Hadik Bál

Hétvégén került megrendezésre a XI. Hadik Bál

A Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium tizenegyedik éve rendezi meg a Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bált, amelyre idén mi is ellátogattunk. A jótékonysági bál célja az ukrajnai háború miatt különösen nehéz helyzetbe került kárpátaljai magyarság, illetve a külhoni magyar oktatás megsegítése volt. A rendezvényen mutattuk be a bál közönsége számára a Nagyon Vár iskolatörténeti kisfilmjét. Hamarosan itt, a portálunkon is látható lesz a várkerületi iskolákat bemutató filmsorozatunk következő epizódja!

Több száz vendég vett részt a hétvégén megtartott Hadik András Jótékonysági Bálon. Kevesen tudják, de a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium a főváros legrégebbi középiskolája, az intézményt 1687-ben a jezsuiták gimnáziumaként alapította Széchényi György esztergomi érsek. A következő évszázadok viharos időszakaiban is az egyik legjobb és legnevesebb magyar almamaterként tartották számon, amelynek olyan neves diákjai voltak, mint Andrássy Gyula, Eötvös József, Semmelweis Ignác, vagy éppen Márai Sándor. A gimnázium egykori növendékei rendezték az első magyar nyelvű színi előadásokat Budán, 1843-ban itt alapították meg hazánk első Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékét, 1885-ben pedig az első magyar iskolai futball mérkőzés helyszíne volt az intézmény. A Szabó Ilonka utcában található iskola a kommunista hatalomátvételt követő államosítás után 2000-ben került vissza eredeti tulajdonosához, azóta pedig virágzik az iskola.

A hagyományteremtés egyik szép példája a XI. Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bál is, amelyre idén mi is ellátogattunk. A rendezvény fővédnöke Dr. Erdő Péter esztergomi érsek, bíboros és Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes voltak.

Történelmi hagyományok nélkül egy nemzet csak hullócsillag, ezért törekszünk a jövőben is arra, hogy óvjuk, ápoljuk nemzeti kincseinket

- mondta el nyitóbeszédében Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára.

Vitályos Eszter nyitóbeszéde (Fotó: MTI)

A Díszteremben az ünnepi köszöntők után immáron tradicionálisan díszes egyenruhába öltözött huszárbevonulással, valamint palotás tánccal folytatódott a műsor. A palotás nem mellesleg az egykori várak, kastélyok dísztermeiről kapta a nevét. Ezután a táncparketté volt a főszerep, amelyhez idén is a Madarak zenekar húzta a talp alá valót. A borozóban széles borválaszték volt, de emellett a Laposa Birtok borait borkóstolón is bemutatták az borbarát vendégeknek, a kávézóban és a teaházban meleg italokkal, finom süteményekkel várták a báli közönséget. Az ízletes vacsoramenüt idén a budavári Szent István Kávéház biztosította.

Az idei Hadik-díjat Schmittné Makray Katalin adta át Popovics Bélának, aki a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskolában és a Szent István Líceumban tanít magyar irodalmat, valamint művészettörténetet, továbbá Kárpátalja és Munkács múltját kutatja. Ezután többek között a Hadik-díjjal jutalmazott Popovics Béla és Szarka György geológus, Örökség-díjasok előadását a magyar nemzet múltjáról és jelenéről szóló előadásán is. De itt a bálon került sor a főváros egyik legrégebbi iskolájáról szóló kisfilm premiervetítésére is, amit a Nagyon Vár csapata készített idén, s amit hamarosan itt a portálon is bemutatunk kedves olvasóinknak. ű

Ezúton is köszönjük a szíves vendéglátást!

(A nyitókép: MTI)

Folytatódhat az idei nyár egyik legmenőbb újdonsága: a budavári kertmozi!
Folytatódhat az idei nyár egyik legmenőbb újdonsága: a budavári kertmozi!

Az eddigi budavári nyár abban különbözött minden eddigitől, hogy a helyi rendezvényszervezők olyan kulturális programokat hirdettek a Budavári Palota különböző színtereire, amelyek - a szokásos nyári turistadömping mellett - végre felvonzották a magyar fiatalokat is. Ilyen volt többek között a budavári kertmozi, ami egy igazi sikertörténet és most úgy tűnik, hogy folytatódni fog.

Budavári villában lógott az a Courbet-festmény, amit festékszóróval rongáltak meg egy francia múzeumban
Budavári villában lógott az a Courbet-festmény, amit festékszóróval rongáltak meg egy francia múzeumban

Tegnapi hír, hogy két aktivista „MeToo” feliratot fújt Gustave Courbet L’Origine du monde azaz A világ eredete című világhírű erotikus festményére a metzi Pompidou Központban. A női vaginát ábrázoló képet a párizsi Musée d’Orsay adta kölcsön egy időszaki kiállításra az intézménynek. De a történet még pikánsabb, hiszen ennek a festménynek van egy elég erős magyar, a budai Várnegyedhez kapcsolódó vonatkozása is!

Előkerült Senyei Károly egyik elveszettnek hitt szobra!
Előkerült Senyei Károly egyik elveszettnek hitt szobra!

Az alkotás Pesten, egy a közönségtől elzárt, nem látogatható, lezárt területen került elő, egész pontosan a jelenleg luxusszállodaként működtetett New York Palota egyik raktári szárnyából nyíló kis udvarra helyezték át a szobrot.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.