
Budavári beszélgetés Eperjes Károly, színművésszel
A „Közelről” címmel szervezett budavári beszélgető estek soron következő vendége Eperjes Károly, színművész, a Magyar Színház művészeti vezetője lesz. Turi Bálint, az est házigazdája április másodikán este hét órától beszélget a Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművésszel a szokásos helyen, a Budavári Palotanegyedben, a Lovarda mellett található Pasha Caféban.
„Az Isten itt állt a hátam mögött, s én megkerültem érte a világot” - írta József Attila (1905-1937) 1937 őszén fájóan szép versében. Az istenkeresés a magyar irodalom legnagyobb alakjainak egyik fontos témája volt Adytól József Attilán át egészen Pilinszky Jánosig. A költészet napjának, illetve a húsvétnak aközeledtével Eperjes Károly saját élete kapcsán beszélt erről a fontos kérdésről színész kollegájával, Turi Bálinttal.
A színművész 1954-ben Hegykőn született, szülei eredetileg papnak szánták, majd a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végzett. A főiskola elvégzése után, 1980-tól a kaposvári Csiky Gergely Színházban játszott, s már ebben az évben - Bereményi Gézának Gothár Péter által rendezett Halmijában, illetve Johnnak Arden Ascher Tamás Gyöngyéletében nyújtott alakításáért - a Színikritikusok „A legjobb férfi epizódalakítással” jutalmazták.
Ezen a fiatal színészen szinte az egész előadás egyensúlya múlik. Célja vagány, de olyan torz bájjal, hogy egy társadalmiréteg elviselhetetlenségét és tragikumát egyaránt képes ábrázolni, tökéletes színészi eszközökkel és áradó játékossággal
- írta meg 1980. október elsejei számában a Színház című folyóirat.

Aztán jöttek az újabb és újabb színházi főszerepek és filmsikerek. A filmszemlék díjai 1984-ben, 1985-ben és 1989-ben. Többek között a Szamárköhögés, az Eldorádó, a Legényanya, a Csapd le csacsi!, a 6:3, a Hippolyt, a Hídember, a Rokonok című magyar filmeket az ő színészi játéka tette felejthetetlenné.
Isten keresése nemcsak József Attila életében töltött be fontos szerepet. Húsvét közeledtével felerősödik sokunkban a kérdés, hogyan, s miként lehet 21. századi világunk mindennapjaiban megélni hitünket, nem beszélve arról, mindez hogyan jelenik meg a modern kori művészet különböző ágazataiban. A művészetek mindig is feszegették a hit és létezést kérdését, amely egy soha el nem múló, mindenkit érintő téma. Vajon a mai színházi élet aktualitásaiba hogyan illeszthető be mindez? Milyen új kihívásokat rejt napjainkban a színjátszás, rendezés és az új generáció tanítása? Az est folyamán vendégünkkel ezekre a kérdésekre keressük majd a választ. Tartsanak velünk!
írják a szervezők a Facebook-esemény beharangozójában.
A XVII. században épült, majd a XIX. század végén részben elbontott török ágyútorony nemrégiben felújított és átadott Karakas pasa tornyában található Pasha Café ad otthont az estének. Jegyeket pedig ITT tudnak vásárolni!

Dr. Papp Adrienn és Dr. Sudár Balázs kötetének bemutatójára 2025. április 24-én, csütörtökökön 16 órától kerül sor a BTM Vármúzeumban. A történelmileg is fontos és autentikus helyszínen a könyv szerzőivel B. Szabó János, történész beszélget majd. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el most szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Az Országos Széchényi Könyvtár szeretettel várja az érdeklődőket a kötet keddi bemutatójára.