
Budavári beszélgetés Eperjes Károly, színművésszel
A „Közelről” címmel szervezett budavári beszélgető estek soron következő vendége Eperjes Károly, színművész, a Magyar Színház művészeti vezetője lesz. Turi Bálint, az est házigazdája április másodikán este hét órától beszélget a Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművésszel a szokásos helyen, a Budavári Palotanegyedben, a Lovarda mellett található Pasha Caféban.
„Az Isten itt állt a hátam mögött, s én megkerültem érte a világot” - írta József Attila (1905-1937) 1937 őszén fájóan szép versében. Az istenkeresés a magyar irodalom legnagyobb alakjainak egyik fontos témája volt Adytól József Attilán át egészen Pilinszky Jánosig. A költészet napjának, illetve a húsvétnak aközeledtével Eperjes Károly saját élete kapcsán beszélt erről a fontos kérdésről színész kollegájával, Turi Bálinttal.
A színművész 1954-ben Hegykőn született, szülei eredetileg papnak szánták, majd a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végzett. A főiskola elvégzése után, 1980-tól a kaposvári Csiky Gergely Színházban játszott, s már ebben az évben - Bereményi Gézának Gothár Péter által rendezett Halmijában, illetve Johnnak Arden Ascher Tamás Gyöngyéletében nyújtott alakításáért - a Színikritikusok „A legjobb férfi epizódalakítással” jutalmazták.
Ezen a fiatal színészen szinte az egész előadás egyensúlya múlik. Célja vagány, de olyan torz bájjal, hogy egy társadalmiréteg elviselhetetlenségét és tragikumát egyaránt képes ábrázolni, tökéletes színészi eszközökkel és áradó játékossággal
- írta meg 1980. október elsejei számában a Színház című folyóirat.

Aztán jöttek az újabb és újabb színházi főszerepek és filmsikerek. A filmszemlék díjai 1984-ben, 1985-ben és 1989-ben. Többek között a Szamárköhögés, az Eldorádó, a Legényanya, a Csapd le csacsi!, a 6:3, a Hippolyt, a Hídember, a Rokonok című magyar filmeket az ő színészi játéka tette felejthetetlenné.
Isten keresése nemcsak József Attila életében töltött be fontos szerepet. Húsvét közeledtével felerősödik sokunkban a kérdés, hogyan, s miként lehet 21. századi világunk mindennapjaiban megélni hitünket, nem beszélve arról, mindez hogyan jelenik meg a modern kori művészet különböző ágazataiban. A művészetek mindig is feszegették a hit és létezést kérdését, amely egy soha el nem múló, mindenkit érintő téma. Vajon a mai színházi élet aktualitásaiba hogyan illeszthető be mindez? Milyen új kihívásokat rejt napjainkban a színjátszás, rendezés és az új generáció tanítása? Az est folyamán vendégünkkel ezekre a kérdésekre keressük majd a választ. Tartsanak velünk!
írják a szervezők a Facebook-esemény beharangozójában.
A XVII. században épült, majd a XIX. század végén részben elbontott török ágyútorony nemrégiben felújított és átadott Karakas pasa tornyában található Pasha Café ad otthont az estének. Jegyeket pedig ITT tudnak vásárolni!

A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.