"Budavár története – A török kor (1526–1686)" – újabb fontos könyvbemutatóra kerül sor a BTM Vármúzeumban

"Budavár története – A török kor (1526–1686)" – újabb fontos könyvbemutatóra kerül sor a BTM Vármúzeumban

Dr. Papp Adrienn és Dr. Sudár Balázs kötetének bemutatójára 2025. április 24-én, csütörtökökön 16 órától kerül sor a BTM Vármúzeumban. A történelmileg is fontos és autentikus helyszínen a könyv szerzőivel B. Szabó János, történész beszélget majd. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

A kötet szerzőpárosának egyik tagja Dr. Papp Adrienn, az ELTE történelem, török, illetve régészet szakjain diplomázott, majd ugyanitt, anyaintézménye doktori iskolájában védte meg a „Fürdők a török kori Budán” című disszertációját 2016-ban. Több mint húsz éve dolgozik a BTM középkori főosztályán. Szerzőtársa, Dr. Sudár Balázs szintén céhbeli; történész, turkológus, aki eddigi pályafutása során több egyetemen is tanított, 2014 és 2019 között pedig az MTA BTK Magyar Őstörténeti Témacsoportját vezette, nem mellesleg 2019-től szintén a Budapesti Történeti Múzeum csapatában dolgozik, muzeológusként. Kettejük szorgos kutatómunkájának eredménye a Budavár története – A török kor (1526–1686) című könyv, amely most csütörtökön kerül bemutatásra a BTM Vármúzeumban. A budai Várhegy meglehetősen izgalmas időszakát feldolgozó kötet témáját így foglalják össze a könyv rövid ismertetőjében:

Buda története a török kor másfél évszázada alatt gyökeres fordulatot vett: míg korábban uralkodói székhely és jól fejlődő polgárváros volt, a hódítás után határszéli tartományi központ lett. Már nem a nyugati keresztény világhoz, hanem a Bagdadig és Arábiáig terjeszkedő Oszmán Birodalomhoz tartozott. A békés mindennapi élet helyét az állandó háborús készültség vette át, nem templomok és paloták, hanem újabb és újabb erődítmények épültek. Ennek ellenére a város középkori örökségét legalább részben megőrizve – a korábbiaktól azonban erősen eltérő pályán – tovább fejlődött, és egyre inkább keleties külsőt öltött. 1686-ban azonban mindennek folytatás nélkül vége szakadt: Buda élete teljesen új alapokon szerveződött újjá.

A bemutatásra váró kötet borítója (Fotó: BTM)
Szeretettel várunk minden érdeklődőt a kötet bemutatójára, ahol a szerzőkkel, Papp Adriennel és Sudár Balázzsal B. Szabó János, történész beszélget. Köszöntőt mond Csorba László, a BTM főigazgatója. Korabeli török zenével fellép a Canlar együttes. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!

- írják a szervezők a szívélyes meghívóban.

A török kori Várhegy egy részlete a könyv borítóján megjelenített metszeten

Regisztrálni pedig ITT tudnak a téma iránt érdeklődők. Mi már Nagyon Várjuk!

„Egy olasz Pesten” - az Első Magyar Festészeti Akadémia alapítóját bemutató időszaki kiállítás nyílik a BTM Vármúzeumban
„Egy olasz Pesten” - az Első Magyar Festészeti Akadémia alapítóját bemutató időszaki kiállítás nyílik a BTM Vármúzeumban

A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

"Ulpius Évától Esti Kornélig" - jelentkezz most a nyár utolsó NagyonVár-kultúrtörténeti sétájára!
"Ulpius Évától Esti Kornélig" - jelentkezz most a nyár utolsó NagyonVár-kultúrtörténeti sétájára!

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Márain keresztül az ehető virágokon át a halálos tavaszig –várkerületi kultúrprogramok júniusban
Márain keresztül az ehető virágokon át a halálos tavaszig –várkerületi kultúrprogramok júniusban

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.