A cselló nagymestere a Budai Várban - interjú Onczay Zoltánnal

A cselló nagymestere a Budai Várban - interjú Onczay Zoltánnal

Onczay Zoltán neves magyar csellóművész nem csupán a hangszer varázslója, hanem a zene elkötelezett híve is. Számára a hangulatot a jó érzés és megfelelő környezet teszi felejthetetlenné. Ezért is találkozhat vele a Vibe & Wine közönsége ismét a Budai Várban. Az elismert művész a nagyonvar.hu-nak beszélt a rendezvénysorozat egyediségéről és arról is, mi inspirálja igazán.

Nagyon Vár: A Budai Várban tartott rendezvénysorozaton éppen a borok inspirálnak egy-egy dallamot. Általánosságban hogyan készülsz fel egy-egy fellépésre? Van-e valamilyen különleges rituáléd vagy szokásod?

Onczay Zoltán: A gyakorláson kívül elképzelem az adott helyzetet, és kicsit próbálom magam beleképzelni, a zenéről, illetve ez esetben a borokról kicsit több információt szerezni.

N.V.: Rengeteg elismerést tudhatsz magad mögött, rengeteg kiváló művésszel dolgoztál már együtt. Mi az, ami igazán inspirál?

O.Z.: A zenében rejlő végtelen lehetőség, és a különböző zenészekkel való találkozás. De talán a legfontosabb, a zene ereje és az állandó tanulási folyamat, ami leginkább inspirál. 

N.V.: A klasszikus zene mellett elektroakusztikus irányban is mozogsz. Mint pedagógust is kérdezlek: így kell a klasszikus zenét megszerettetni a fiatalabb generációkkal?

O.Z.: Igen, talán akár ez is lehet egy módszer, de nem pedagógia céllal szoktam egyébként a klasszikus zenét az elektroakusztikusba belekeverni, pusztán lehetőségként és szélesebb perspektívaként, zenei dimenzióként tekintek rá. 

N.V.: Hogy látod a klasszikus zene helyzetét a 21. században? És évtizedes külföldi zenélés után hogy látod itthon?

O.Z.: Változó világban, változó lehetőségek. A gyökerek és a stílusok ápolása mindig meg kell, hogy maradjanak. A klasszikus zene egy egységes világnyelv, ezért mindegy, hogy hol szól, de nem mindegy, hogyan. A magyar zenei élet nagyon sokszínű és gazdag.

N.V.: A Budai Váron túl hol találkozhat veled mostanság a közönség?

O.Z.: Budapesten május 2-án a magyar rádió Sára Sándor termében romantikus Franck es Grieg cselló zongora szonátái mellett magyar kortársak, Bánkövi Gyula, jégbe zárt fájdalom és Bella Máté, egy pillangó álma c. művei hangzanak majd el. 29-én pedig a Fuga építészeti központban, Schumann, Popper es Beethoven művei is felcsendülnek. Június 24-én pedig a Péter Pál kápolnában lesz szóló koncertem, de Ausztriában és Németországban is fellépek még abban a hónapban. Illetve elektroakusztikus formációban, Celectro néven a 360 bárban is lesznek fellépéseim a nyár folyamán.

Onczay Zoltán
Zenész családban született, édesapja gordonkaművész, aki korábban a MÁV Szimfonikusoknál a művészeti vezetésben is részt vett. Édesanyja ugyanitt, közel 25 éven át a brácsaszólam tagja volt.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Mező László növendékeként diplomázott, majd 2008-ban Berlinben az UdK Egyetemen Hindemith-ösztöndíjasként szólista diplomát szerzett Wolfgang Boettcher osztályában. Részt vett Starker János, Tsuyoshi Tsutsumi, Thomas Demenga, Boris Pergamenschikow és David Geringas mesterkurzusain.
Három évig szólócsellistája volt a Claudio Abbado által vezetett Gustav Mahler Nemzetközi Ifjúsági Zenekarnak, ahol többek között olyan művészekkel dolgozhatott együtt, mint Pierre Boulez, Seiji Ozawa, Mariss Jansons, Kent Nagano, Anne Sophie Mutter, és Yo-Yo Ma.
Elismerések: Országos Friss Antal gordonkaverseny I.díj, Yamaha-díj, Wiener Klassik és Kodály verseny I.díj Semmeringen, European Music for Youth nemzetközi versenyen Oslóban különdíj.
2008-2014 között a Mannheimi Kamarazenekar első csellistája, illetve a “Turmsaal” koncertsorozat művészeti vezetője voltam. 2015 őszétől dolgozom a MÁV Szimfonikus Zenekarnál, szólamvezetőként.
Szóló csellistája a Budapest Art zenekarnak, 2017-től vendég szólócsellistája a TFO Festival Zenekarnak Koreában. 2020-ban Artisjus-díjjal tüntették ki.

Nyugágyba huppanva nézhetünk kultfilmeket a csillagos ég alatt a Várban
Nyugágyba huppanva nézhetünk kultfilmeket a csillagos ég alatt a Várban

Június 17-én indult útjára a foci Eb alatt nagy sikert arató Oroszlános terasz, ahol hatalmas ledfal előtt élvezhette Budapest a futballmámort. A futballmámor is tart még, de a sport nyújtotta szórakozás mellett szó szerint is bejön a képbe a mozizás élménye.

Elindult itt valami, ami hiánypótló – interjú Mirmurral, a fiatalokat a Várba csábító dj-vel
Elindult itt valami, ami hiánypótló – interjú Mirmurral, a fiatalokat a Várba csábító dj-vel

Nagy Csukás-rajongó vagyok, az egyik kedvencem az a képeskönyv, amikor Oriza Triznyákot keresve egész Budapestet végig nyomozza és egy külön fejezetben kapunk macskás perspektívát a Budai Várról, Mirr-Murr onnan számolja meg a hidakat, és próbálja ki a siklót, amit először mozgó szekrénynek lát. Nekem az valamiért gyerekként nagyon megmaradt. Elképzeltem, hogy én leszek a cica a Várban, és most lassan 30 évvel később tényleg én vagyok a „cica” a Várban – mesélte portálunknak György Flóra, azaz dj Mirmur, aki a Savoyai Terasz berobbanó rendezvénysorozatának már az első alkalommal meghatározó alakja lett. A borszakértőként is tevékenykedő lemezlovas szerint valami elkezdődött itt, ami nagyon hiányzott már a budapesti életből, és ezzel végre a magyar fiatalok is visszatérhetnek a Budai Várba.

Oktoberfest hangulat májusban? Simán!
Oktoberfest hangulat májusban? Simán!

A Budai Várban kap helyet az első Salvatorfest, ami nem más, mint egy rendhagyó és hagyományteremtő nyárköszöntő sörfesztivál történelmi környezetben, igazi Oktoberfest hangulattal. Nem véletlenül, hiszen az esemény az Oktoberfest Budapest és a Savoyai terasz közös projektje.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.