1978-ban ezen a napon tért vissza a Szent Korona Magyarországra
1978-ban éppen ezen a napon, január 6-án vagyis vízkereszt napján szolgáltatta vissza a magyar koronázási jelvényeket az Amerikai Egyesült Államok egykori külügyminisztere, Cyrus Vance (1917-2002) Magyarországnak.
Cikkünkben nem bocsátkoznánk bele a Szent Korona történetébe, szimbolikájába és az évszázadokon átívelő tanba, amely a magyar koronázási ékszerek legfontosabb jelvénye köré épült. Az azonban kétségtelen tény, hogy Budavár és a Szent Korona története elválaszthatatlanul összeforrtak a történelem során. Az európai keresztény uralkodói szimbolikában a jogar az uralkodó tekintélyét, az országalma a királyi kegyelmet, a palást a az oltalmat és védelmet, a lándzsa a fejedelmi-, a kard a hercegi hatalmat, a korona pedig a kiválasztottságot jelképezte.
Noha, már a XV. században a budavári István-toronyban őrizték Szent István koronáját, azonban az tény, hogy a Szent Korona állandó őrzési helyévé a Budai Vár csak a Habsburgok uralkodásának idején vált, 1791-től. II. József uralkodásának utolsó évében, 1790. január 28-án bocsátotta ki nevezetes pátensét, amelyben – néhány kivétellel – visszavonta összes addigi rendeletét, s kihirdette, hogy országgyűlést fog hirdetni és a Szent Koronát Budára viteti. A Szent Koronához kapcsolódó budai diadalittas ünnepségsorozat február 21-én reggel vette kezdetét és három nap múlva fejeződött be. Az egész Várnegyed fényárban úszott, a házakon is díszítések jelezték a jeles napot. Végül Szent Koronát és a klenódiumokat a „Várbéli templomban”, vagyis a Szent Zsigmond-kápolnában állították ki:
minden tsinos öltözetű Személlyek bé botsáttattak azoknak nézésekre.
Az új király, II. Lipót által szentesített 1791. évi 6. törvénycikk megerősítette a korábbi törvényt, miszerint a korona új őrzési helye Buda. 1848-ban Kossuth Lajos (1802-1894) ugyan Debrecenbe „menekítette” az uralkodói jelképet, majd Szemere Bertalan (1812-1869) elrejtette a koronaékszereket, végül azonban Ferenc József (1830-1916) egy rövid bécsi kitérő után 1853. szeptember 19-én elrendelte, hogy a koronát a Budai Vár koronaőrző kamrájában helyezzék el, ahol egészen a második világháború utolsó időszakáig őrizték. Innen kétszer is vitték koronázásra a szintén a Várban található budai Mátyás-templomba, ahol 1867. június 8-án Ferenc Józsefet és feleségét, Wittelsbach Erzsébet alias Sissit (1837–1898) bajor hercegnőt, majd 1916. december 30-án IV. Károlyt (1887-1922) és feleségét Bourbon Zita (1892-1989) hercegnőt koronázták meg. A Szent Koronát a koronaőrség a második világháborúban az országot végigrabló szovjetek elől a Dunántúlra menekítette, innen pedig az ausztriai Mariazellbe vitték, majd Mattseeben elásták, ahonnan az amerikaiak Augsburgba, illetve Frankfurtba szállították. A korona 1951-1978 között a texasi Fort Knox haditengerészeti támaszponton őrizték, a baptisták és a katolikus egyház erőteljesen lobbiztak, hogy a korona visszakerüljön Magyarországra, azonban az emigrációba kényszerült és meglehetősen nagy befolyással rendelkező Mindszenty József (1892-1975) bíboros és hercegprímás folyamatosan blokkolta a visszaszállítási törekvéseket, ugyanis abban - részben nem vitatható módon - a kommunista államhatalom nemzetközi legitimálását látta. Halála után három évvel, 1978. január 6-án az amerikai külügyminiszter kíséretében, a most decemberben százévesen elhunyt Jimmy Carter elnöksége idején, az Országházban adták át az akkori szocialista pártállam vezetőinek.
Tehát éppen ma van az évfordulója, hogy a magyar Szent Korona – a többi koronázási ékszerrel, a klenódiumokkal együtt – közel harminchárom évi távollét után visszatért a tengerentúlról Magyarországra.
A Szent Koronát az amerikaiak hangsúlyozottan a magyar nemzetnek kívánták visszaadni, ezért előzetesen egyeztetett diplomáciai kitétel volt, hogy az 1956-os forradalmat és szabadságharcot eláruló és vérbe fojtásában hathatósan közreműködő kommunista politikus, Kádár János (1912-1989) személyesen nem lehet jelen sem az amerikai külügyminiszter ferihegyi fogadásán, sem az ünnepélyes parlamenti átadáson. Az ünnepi eseményt egyébként kétórás késleltetéssel „közvetítette” a pártpolitikai irányítás alatt működtetett Magyar Televízió, mert az „elvtársak” féltek az amerikai külügyminiszter beszédének tartalmától. A koronát Apró Antal, az Országgyűlés akkori elnöke vette át, Lázár György miniszterelnök, illetve Aczél György társaságában.
Végül a koronázási ékszereket nem Budára, hanem a pesti oldalra, a Magyar Nemzeti Múzeumba szállították és több, mint két évtizeden át itt állították ki. Egészen 2000-ig, amikor is a Szent Koronát és a koronázási ékszereket a múzeumban maradó palást kivételével ünnepélyes keretek között a Országház kupolacsarnokában helyezték el. Az ezeréves magyar hon és az élő magyar nemzet szimbólumát azóta is a parlamentben őrzik.
(A főképen az amerikai Nemzeti Galéria vezetője, Victor Covey átadja a koronát dr. Fülep Ferencnek, a Magyar Múzeum főigazgatójának - Fotó: MTI/Fényes Tamás)
Noha Radnóti Miklós (1909-1944), a tragikus sorsú magyar költőzseni sosem élt a Várban, azonban sok időt töltött a budai Hegyvidéken és számtalanszor megfordult itt, a Várnegyedben is. A magát következetesen „magyar költőnek” nevező, éppen 80 éve meggyilkolt Radnóti a modern magyar költészet egyik legkiválóbb képviselője volt. Ezennel egy rövid, Január címen megjelent költeményével köszöntjük az új évet.
Kevesen tudják, de Szabó Magda irodalmi pályáját eredetileg „Újholdas” költőként kezdte. Két verseskötete jelent meg, az egyik a 1947-ben Bárány, a másik 1949-ben Vissza az emberig címmel. Ennek elismeréseként és itt a Krisztinavárosban történt vele az is, amikor 1949-ben körülbelül félnapra megkapta a Baumgarten-díjat. Ugyanis még azon a napon, amikor neki ítélték az elismerést - Németh Lászlóval egyetemben - a kommunisták politikai nyomásásra vissza is vonatták azt.
1978-ban éppen ezen a napon, január 6-án vagyis vízkereszt napján szolgáltatta vissza a magyar koronázási jelvényeket az Amerikai Egyesült Államok egykori külügyminisztere, Cyrus Vance (1917-2002) Magyarországnak.