
Német nemzetiségi kincseket lehet megnézni a Budai Várban
A Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat Farkas Márta elnök vezetésével 2024. április 17-én nagy sikerű hagyományőrző kiállítást szervezett a Nemzetiségek irodájában a Döbrentei utcában, ami egészen május 31-ig megtekinthető.
Farkas Márta és képviselőtársai decemberben egy málenkij robotra emlékező, koszorúzással egybekötött túrán vettek részt Geresdlakról Pécsváradig.Geresdlak, Baranyában a kiállítások és a gőzgombóc faluja hét gyönyörűkiállítást működtet, összegyűjti, ápolja az őseiktől örökölt szellemi és tárgyiemlékeket. És ezek adták az ötletét, illetve az alapanyagát a budapesti tárlatnak is, melynek darabjai a geresdlaki gyűjteményből származnak.
Aprilis 17-én a kiállítás megnyitóján bemutatkoztak a német Önkormányzat tagjai, Farkas Márta elnök, Dr. Hegedűsné Schmidt Ágnes elnökhelyettes és Kereszthidi György képviselő, akik folytatják eddigi munkájukat, és újra indulnak a nemzetiségi választáson. Az ünnepélyes megnyitón köszöntőt mondott Böröcz László, a Budavári Fidesz elnöke, polgármester jelöltje is.
A régi, ősöktől örökölt német hagyományokat, szokásokat felidéző geresdlaki kiállítást Schulteisz Józsefné Margit, a helyi Német Önkormányzat képviselője csapatával szervezte meg, amit a Tájházból, Babaházból, kendő- és vállkendő-kiállításból, Mézeskalácsfaluból, ágyterítő- és hangszerkiállításból, sváb- és magyar falvédőkből, hímzésekből állítottak össze. Így ápolják a szellemi és tárgyi hagyományainkat, kulturális örökségüket.
És így tekintheti meg az értékes gyűjteményt bárki a Budai Várnegyedben is, 2024. május 31-ig a Döbrentei utca 19. szám alatt, szerdán 14-18 óráig, pénteken 14-18 óráig. A tárlaton Farkas Márta vezetett körbe minket.
A sváb népviseletnek fontos tartozéka volt mindig is a kendő. A kiállításon látható kendők a geresdlaki népviseletre jellemzők, melyeket az itt élő sváb asszonyok az 1970-es évekig hordtak is.

A babakiállítás a népviseletet mutatja be, de ezen túl az egykori falusi élet pillanatképeit részben gyermek- és ifjú koruk élet képeit szerették volna feleleveníteni. A Babavarró Körnek a tagjai olyan nyugdíjas asszonyok, akik nemcsak hordták egykor ezeket a ruhákat, hanem életük nagy részét e szokások közepette élték le Így a ruhák készítésénél és az egyes életképek berendezésénél nagyon hathatósan tudtak segíteni tanácsaikkal.

A kézimunkák XX. század első felének gondolkodás- és életmódját tükrözik, melyek anyagával bepillantást nyerhetünk a szülők, nagyszülők életébe. Használati és díszítő eszközként szolgálták az otthonokat, a közel kétszáz darab között nem találunk két egyformát.

Geresdlak hét kiállításának fontos eleme a tájház is, mely a XX. században épült tipikus sváb parasztház. A lakossági közadományokból berendezett lakóházban a bútorok, a tárgyi eszközök, a kézimunkák a múltnak megfelelően őrzik a németség otthonainak emlékét. Az itt élő embereknek az állattartás és a földművelés adta a megélhetést. A ház végében található az istálló és a pajta. a pajtában a mezőgazdasági munkához használt gépek és eszközök láthatók. A lakóház kétszobából és egy téli konyhából, valamint az eredeti állapotában megmaradt nyitott konyhából áll.


Minden faluban lévő házról készült mézeskalács másolat is, karácsonykor világít is.

A Döbrentei utcai kiállítás iskolás csoportoknak is megtekinthető, jelentkezni a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzatnál lehet Farkas Márta elnöknél (farkas.h.marta@gmail.com)és dr. Hegedűsné Schmidt Ágnes elnökhelyettesnél (hegedusneagnes@gmail.com), illetve a +36/30 284 5410, +36/30 399 4407-es telefonszámon.

Dr. Papp Adrienn és Dr. Sudár Balázs kötetének bemutatójára 2025. április 24-én, csütörtökökön 16 órától kerül sor a BTM Vármúzeumban. A történelmileg is fontos és autentikus helyszínen a könyv szerzőivel B. Szabó János, történész beszélget majd. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el most szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Az Országos Széchényi Könyvtár szeretettel várja az érdeklődőket a kötet keddi bemutatójára.