Mátyás király Corvina könyvtárának két újabb darabja is megérkezett az Országos Széchényi Könyvtárba

Mátyás király Corvina könyvtárának két újabb darabja is megérkezett az Országos Széchényi Könyvtárba

Több mint száz kulturális rendezvényt tartanak idén a magyar–török kulturális évadban. A nagyszabású eseménysorozattal mindkét országban megünneplik Magyarország és Törökország 1923-as diplomáciai kapcsolatfelvételének 100. évfordulóját. Hétfőn az Országos Széchényi Könyvtárban nyílt kiállítás.

A budapesti török nagykövet hétfőn a Budai Várban található Országos Széchényi könyvtárban kiemelkedően fontosnak nevezte a kiállítást, ahol Mátyás király egykori Corvina könyvtárának két újabb darabja, illetve Isztambul legkorábban készült, tíz képből álló panorámaképe is látható.

„Az itt ma bemutatásra kerülő digitális gyűjteményt mind a török–magyar kapcsolatok, mind Törökország történelmi szempontjából kiemelkedően fontosnak tartjuk. Mátyás Király világhírű könyvtárából megmaradt Corvina kódexekről van szó, és egy szép történetről, hogy miként kerültek vissza ezek Magyarországra” 

– mondta Törökország budapesti nagykövete, Gülsen Karanis Eksioglu.

Az eseményen bemutatták a könyvtár fotógyűjteményében talált, Isztambult ábrázoló fotótörténeti kuriózumot is, amely 1869-ben a Galata-toronyból készült.

"Az Oszmán Birodalom mindig is tisztában volt a Corvinák jelentőségével a távoli rokanainknak tekintett magyarok történelme szempontjából, ezért gondosan megőrizte őket a Palota levéltárában, majd visszaadta őket a szülőföldjüknek. Az első 4 kódexet, melyeket 1869-ben adtak vissza, ma külön megnyitották a látogatók előtt. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani az Országos Széchenyi Könyvtárnak a kedves gesztusért. A török-magyar barátság kezdete azonban az 1877-ben visszaszolgáltatott Corvinák mögött rejtőzik"

- fogalmazott Gülsen Karanis Eksioglu.

Hozzátette, hogy a magyar szabadságharcosok - Rákóczi és Kossuth - felkarolásának hatására, 1877 januárjában magyar fiatalok egy csoportja Isztambulba látogatott, hogy kifejezzék szimpátiájukat a háborúzó Oszmán Birodalom felé. Hatalmas öröm fogadta őket, aminek hatására II. Abdu-Hamid szultán úgy döntött, magyar nemzeti kincseket, köztük 13 Corvinát küld vissza Magyarországra.

Törökország eddig tizenhat corvinát adott vissza hazánknak Hunyadi Mátyás Corvina könyvtárának egykori darabjai közül, most pedig a Topkapi Szeráj könyvtárában őrzött két corvina teljes digitális másolata érkezett meg.

Hoppál Péter a magyar–török kulturális évad kormánybiztosa úgy fogalmazott:

ez mérföldkőnek számít a magyar és nemzetközi corvinakutatás viszonylatában.

„Ez egy százötven éves történet folytatása, hiszen százötven évvel ezelőtt visszakaptunk a török gyűjteményekből 17 Mátyás Corvinát. Kétezer-ötszáz ilyen könyv állt a 15. századi Mátyás budai udvarában rendelkezésre, aztán most 235-ről tudnak a kutatók a világban szétszóródva, és itthon Magyarországon csak 55-öt őrzünk. Ezért fontos, hogy két újabb corvinát digitális állományban visszakaphattunk Törökországtól” – mondta a kormánybiztos.

Az egy éven át tartó kulturális évadban Magyarországon a török kultúra színe-java bemutatkozik, ezzel egy időben zajlik Törökországban a magyar kulturális évad programsorozata is.

Folytatódhat az idei nyár egyik legmenőbb újdonsága: a budavári kertmozi!
Folytatódhat az idei nyár egyik legmenőbb újdonsága: a budavári kertmozi!

Az eddigi budavári nyár abban különbözött minden eddigitől, hogy a helyi rendezvényszervezők olyan kulturális programokat hirdettek a Budavári Palota különböző színtereire, amelyek - a szokásos nyári turistadömping mellett - végre felvonzották a magyar fiatalokat is. Ilyen volt többek között a budavári kertmozi, ami egy igazi sikertörténet és most úgy tűnik, hogy folytatódni fog.

Budavári villában lógott az a Courbet-festmény, amit festékszóróval rongáltak meg egy francia múzeumban
Budavári villában lógott az a Courbet-festmény, amit festékszóróval rongáltak meg egy francia múzeumban

Tegnapi hír, hogy két aktivista „MeToo” feliratot fújt Gustave Courbet L’Origine du monde azaz A világ eredete című világhírű erotikus festményére a metzi Pompidou Központban. A női vaginát ábrázoló képet a párizsi Musée d’Orsay adta kölcsön egy időszaki kiállításra az intézménynek. De a történet még pikánsabb, hiszen ennek a festménynek van egy elég erős magyar, a budai Várnegyedhez kapcsolódó vonatkozása is!

Előkerült Senyei Károly egyik elveszettnek hitt szobra!
Előkerült Senyei Károly egyik elveszettnek hitt szobra!

Az alkotás Pesten, egy a közönségtől elzárt, nem látogatható, lezárt területen került elő, egész pontosan a jelenleg luxusszállodaként működtetett New York Palota egyik raktári szárnyából nyíló kis udvarra helyezték át a szobrot.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.