Mátyás király Corvina könyvtárának két újabb darabja is megérkezett az Országos Széchényi Könyvtárba
Több mint száz kulturális rendezvényt tartanak idén a magyar–török kulturális évadban. A nagyszabású eseménysorozattal mindkét országban megünneplik Magyarország és Törökország 1923-as diplomáciai kapcsolatfelvételének 100. évfordulóját. Hétfőn az Országos Széchényi Könyvtárban nyílt kiállítás.
A budapesti török nagykövet hétfőn a Budai Várban található Országos Széchényi könyvtárban kiemelkedően fontosnak nevezte a kiállítást, ahol Mátyás király egykori Corvina könyvtárának két újabb darabja, illetve Isztambul legkorábban készült, tíz képből álló panorámaképe is látható.
„Az itt ma bemutatásra kerülő digitális gyűjteményt mind a török–magyar kapcsolatok, mind Törökország történelmi szempontjából kiemelkedően fontosnak tartjuk. Mátyás Király világhírű könyvtárából megmaradt Corvina kódexekről van szó, és egy szép történetről, hogy miként kerültek vissza ezek Magyarországra”
– mondta Törökország budapesti nagykövete, Gülsen Karanis Eksioglu.
Az eseményen bemutatták a könyvtár fotógyűjteményében talált, Isztambult ábrázoló fotótörténeti kuriózumot is, amely 1869-ben a Galata-toronyból készült.
"Az Oszmán Birodalom mindig is tisztában volt a Corvinák jelentőségével a távoli rokanainknak tekintett magyarok történelme szempontjából, ezért gondosan megőrizte őket a Palota levéltárában, majd visszaadta őket a szülőföldjüknek. Az első 4 kódexet, melyeket 1869-ben adtak vissza, ma külön megnyitották a látogatók előtt. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani az Országos Széchenyi Könyvtárnak a kedves gesztusért. A török-magyar barátság kezdete azonban az 1877-ben visszaszolgáltatott Corvinák mögött rejtőzik"
- fogalmazott Gülsen Karanis Eksioglu.
Hozzátette, hogy a magyar szabadságharcosok - Rákóczi és Kossuth - felkarolásának hatására, 1877 januárjában magyar fiatalok egy csoportja Isztambulba látogatott, hogy kifejezzék szimpátiájukat a háborúzó Oszmán Birodalom felé. Hatalmas öröm fogadta őket, aminek hatására II. Abdu-Hamid szultán úgy döntött, magyar nemzeti kincseket, köztük 13 Corvinát küld vissza Magyarországra.
Törökország eddig tizenhat corvinát adott vissza hazánknak Hunyadi Mátyás Corvina könyvtárának egykori darabjai közül, most pedig a Topkapi Szeráj könyvtárában őrzött két corvina teljes digitális másolata érkezett meg.
Hoppál Péter a magyar–török kulturális évad kormánybiztosa úgy fogalmazott:
ez mérföldkőnek számít a magyar és nemzetközi corvinakutatás viszonylatában.
„Ez egy százötven éves történet folytatása, hiszen százötven évvel ezelőtt visszakaptunk a török gyűjteményekből 17 Mátyás Corvinát. Kétezer-ötszáz ilyen könyv állt a 15. századi Mátyás budai udvarában rendelkezésre, aztán most 235-ről tudnak a kutatók a világban szétszóródva, és itthon Magyarországon csak 55-öt őrzünk. Ezért fontos, hogy két újabb corvinát digitális állományban visszakaphattunk Törökországtól” – mondta a kormánybiztos.
Az egy éven át tartó kulturális évadban Magyarországon a török kultúra színe-java bemutatkozik, ezzel egy időben zajlik Törökországban a magyar kulturális évad programsorozata is.
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.
A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.
Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.