Lengyel filmzenével indul a nyár a Savoyai teraszon
Második alkalommal rendezik meg a Lengyel Nyár programsorozatot a Magyarországon élő lengyel közösségek. Mint mondják, a legfontosabb céljuk, hogy bemutassák színes kultúrájukat a magyar közönségnek, és erősítsék a már sok próbát kiállt lengyel-magyar barátságot.
Az itt élő lengyelek számára az teszi felejthetetlenné ezeket az eseményeket, hogy felidézhetik a hazai hangulatot, Lengyelország zenéjének, irodalmának és ízeinek emlékét. A magyar közönség pedig ezáltal megismerkedhet egy általunk igen kedvelt nép kultúrájával.
Június 3. és 10. között az ország számos nagyvárosában találkozhatunk a Lengyel Nyár programjaival, de ami Budai Vár szempontjából különleges, hogy a megnyitóra június 3-án 18 órától a Savoyai teraszon kerül sor, ahol a krakkói Brass Riders fúvószenekar koncertjét hallgathatják meg az ide látogatók. A koncertek programja kizárólag híres lengyel filmzenét tartalmaz Tomasz Stolarczyk harsonaművész eredeti feldolgozásában.
A zenekar 2019-ben alakult, kiemelkedő zenészekkel: Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk, Tomasz Gajewski harsonásokkal és Jarosław Jastrzębski tubaművésszel. 2022-ben egy egyedülálló, eredeti projektet hoztak létre: "Lengyel filmzene rézfúvósnégyesre hangszerelve", mellyel a céljuk a lengyel filmzenei művészet népszerűsítése. A kvartett zenészeinek kreativitása, elkötelezettsége, művészi érettsége nem mindennapi élményt nyújt a közönségnek.
A Brass Riders számos zenei fesztiválon lépett már fel, koncerteznek Lengyelországban és külföldön egyaránt, de együttműködnek kortárs zenészekkel is.
Ezúttal a Savoyai terasz biztosítja a helyszínt a pazar panorámájával és nyári italokkal, ami igazán ígéretesnek tűnik, nem csak filmrajongóknak, nem csak lengyeleknek és nem csak magyaroknak.
Íme egy kis ízelítő:

A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.