
Izgalmas előadásokkal készül a Nemzeti Galéria a Munkácsy-évfordulóra
Idén februárban ünnepeljük Munkácsy Mihály születésének 180. évfordulóját. Egy olyan művészét, akit a maga korában nem csak itthon, hanem a nagyvilágban is a legnagyobbak között emlegettek. Az MNG előadás-sorozatának célja, hogy látogatók számára kiegészítsék a kiállítások nyújtotta élményeket, és így tesznek a világot meghódító festő műveivel kapcsolatban is.
Nincs még egy olyan 19. századi magyar festő, akinek életútja Munkácsyéhoz fogható volna. Mesébe illő társadalmi felemelkedése – a magyar ugarról a párizsi elitig –, a Munkácsy-mítosz, miszerint a festő szegény asztalosinasból a világhírességig vitte, már saját korában megbabonázta a közönséget és a fiatal művészeket.
Munkácsy a 19. század végi Párizs egyik fő híressége, palotája a nagyvilági társasági élet kiemelkedő látványossága, ő maga pedig, már külső megjelenésében is, ennek a társasági életnek az egyik különös és meghatározó alakja volt - emlékeztet az MNG programajánlójában.

Mi volt Munkácsy titka? Hogyan tett szert a mester ilyen rendkívüli hírnévre? Milyen tényezők és személyek állnak híressége hátterében?
- ezeket a kérdéseket járja körül Krasznai Réka művészettörténész előadása február 24-én 3 órától.
Jegyek ITT kaphatók.
És ezzel még nem érnek véget a Munkácsy programok:
Február 25-én az MNG állandó kiállításának Munkácsy-képei között sétálva felidézik a művész életének fontosabb eseményeit, s a látogatók közelebbről is megismerkedhetnek az életmű leghíresebb alkotásaival. Külön is szót ejtenekj Munkácsy nőábrázolásainak modernségéről, s alaposan összehasonlítják a Poros út kétféle változatát is.
A tárlatlátogatást Bellák Gábor vezeti, jegyek online, illetve a helyszínen is vásárolhatók.

Dr. Papp Adrienn és Dr. Sudár Balázs kötetének bemutatójára 2025. április 24-én, csütörtökökön 16 órától kerül sor a BTM Vármúzeumban. A történelmileg is fontos és autentikus helyszínen a könyv szerzőivel B. Szabó János, történész beszélget majd. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el most szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Az Országos Széchényi Könyvtár szeretettel várja az érdeklődőket a kötet keddi bemutatójára.