
„Itt van május elseje…” - Tabán fesztivál, nemzetiségi tánccsoport és exkluzív tárlatvezetés a Várkerületben
Idén is számtalan programlehetőség közül választhatunk országszerte május első napján, de kulturálisan talán ezen a napon is a legszélesebb kínálatot az I. kerület nyújtja a nagyérdemű közönségnek.
A munkások ünnepe rengeteg emberben régi, nosztalgikus emlékeket idéz meg: régi vurstlik, szakszervezeti sátras kitelepülések, monumentális felvonulások, gyermekvetélkedők és tabáni koncertek elevenednek meg a szívekben. És igen. Május elseje nem feltétlenül a városligeti meleg sör/hideg virsli kombináció. Eredetileg a munkások ünnepe, a volt szocialista országokban az ünnep exportálhatóságának érdekében a munka ünnepévé keresztelték át, és szép lassan nemzeti ünneppé nőtte ki magát. Az 1886-ban erre a napra szervezett chicagói munkástüntetés demonstrálói közé néhány nap után, a konspirációhoz már akkor is értő, kommunista, illetve anarchista felbujtók keveredtek, akik egy a rendőrök elleni bombamerénylettel kiprovokálták, hogy azok választüzet nyissanak. A Haymarket téri zavargás eredménye végül rengeteg sebesült lett, hét rendőr és négy tüntető pedig életét vesztette. A legtöbb országban eredetileg erre emlékeznünk ezen a napon, jóllehet az Egyesült Államokban és Kanadában szeptember első hétfőjén ünneplik a munkásokat. Május elseje XII. Pius pápa rendelete óta egyébként Józsefnek, az ácsnak, a munkások védőszentjének ünnepe is.
Szóval, a fentiekre történő emlékezés maga a majális. Idén pedig ennek örömére a tabáni dombokon Charlie, a Dinamit, illetve a Stardust szórakoztatja majd a közönséget.
A Tabán Fesztivál mára a főváros legnagyobb, hagyományossá vált, szezonnyitó zenei eseménye. A koncertek ingyenesek, így minden érdeklődő részese lehet az igényes magyar élőzenének.
- írják a szervezők.

A Magyar Nemzeti Galériában pedig A századforduló titkai – tárlatvezetésen vehetünk részt, amely Az élet művészete című szecessziós plakátkiállítást mutatja be az érdeklődőknek.
Hogyan mesél a századforduló világáról a korszak plakátművészete? Mit tudhatunk meg a boldog békeidők mindennapjairól a használati tárgyakon keresztül? Az élet művészete című kiállítás a szecessziós stílus kibontakozását mutatja be a mindennapokra fókuszálva. Csatlakozzon tárlatvezetésünkhöz, ismerje meg a magyar plakátművészet első aranykorát, valamint olyan különlegességeket, mint Alfons Mucha mintakönyvei vagy a Zsolnay-gyár porcelánjai!
- írják a Facebook-eseménynél.
Délután, 14 órától a Budavári Palotanegyedben található Savoyai Teraszon a jó hangulatról a Nemesnádudvari Német Nemzetiségi Tánccsoport gondoskodik majd. Melcher Zsanett és id. Kishegyi Simon koreográfusok táncprogramjait mutatják be a táncosok.
Várunk minden kedves érdeklődőt május 1-jén 14 órától a Savoyai Teraszon, a Budai Várban. A jó hangulatról a Nemesnádudvari Német Nemzetiségi Tánccsoport fog gondoskodni. Veled találkozunk?
De a majális utáni napokban is számtalan program lesz itt a cigányzenétől egészen a romantikus koncerten keresztül a magyar táncházig. Szóval, érdemes lesz a mostani hosszú-hétvégén is fellátogatni Budapest legszebb kilátásával rendelkező teraszára.


A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.