
Esti időutazásos mozi: Egy közel hatvanéves filmhíradó a Budai Várról
A Vár, A Krisztinaváros, az egykori Tabán. A filmhíradó főként a háború után megújuló Várnegyed műemlékeire, turisztikai látványosságaira fókuszál, de számtalan ma már érdekes mozgófilmrészletet találhatunk benne, például a még meg nem épült Hilton Szálló nélküli Szentháromság teret. De csodálatos légi felvételek szerepelnek benne a kerületről, archív fotók a régi várbeli éttermekről, a Tabánról, az egykori Horvát-kertet is láthatjuk és még sorolhatnánk.

A filmhíradót Fehéri Tamás (1927-2002) magyar rendező-operatőr rendezte, aki ezernél is több filmriportot készített a Magyar Filmhíradó munkatársaként.
Vár, Krisztinaváros, Tabán. A vár és környéke a budapesti idegenforgalom központja. A műemlékek egész sora újjávarázsolt köntösben várja látogatóit. Legtöbben a vár központi helyét, a Szentháromság teret keresik fel. Itt a Mátyás-templom mellett új szálloda építését tervezik, a Hotel Matthias Rex-et. Az új szállodához tartozik majd a Mátyás királyt ábrázoló domborművel együtt a 700 éves Miklós-torony is. Az ősrégi Domonkos-rendi kolostor a II. világháborúban kiégett. Az új szálloda megőrzi majd az újjáépített műemlék falakat. Szobáit egyedi tervezésű stílbútorokkal teszik hangulatossá. A régi Mátyás-templom, amelyet a múlt század végén mai formájára építettek át. A századforduló idején készült fotók bizonyítják, hogy a Vár már akkor is vendégváró hely volt. A régi kocsmák helyén többnyire ma is hangulatos vendéglőket találunk, felfrissülve, újjászületve és különleges idegenforgalmi meglepetéssel tetézve. Úgy látszik, az útépítés irányítói éppen a legnagyobb turistaidényre összpontosították a vár úttesteinek felszedését, hogy így megkíméljék évszázados műemlékeinket a sok külföldi kíváncsi tekintetétől. Az idősebbek még emlékeznek a siklóra. Nos, néhány év múlva újból működni fog. Az I. kerület másik része a sűrűn lakott Krisztinaváros, impozáns új lakóházaival. (Honthy Hanna énekel): "Legyen a Horváth-kertben Budán!" A régi sláger nyomán kerestük meg a Horváth-kertet, de szerelmespárok helyett sakkozókat találtunk. A Gellérthegy meredek oldala, egykor szőlőbirtokok és kocsmák tömegével - ez a Tabán. Íme, néhány hangulatkép a múlt századból és a legfrissebb felvétel a rövidesen megnyíló új szórakozóhelyről, amely persze modern lesz, és hogy minél több vendéget vonzzon, olasz cégért visel. Itt is építik az utat, szélesítik a Hegyalja utat, sajnos elég lassan. A tabáni templom elé épített új ház nem túl szerencsés, bár ezt a hibát már a múlt században is elkövették. Befejezésül egy villantás az egyik újjávarázsolt műemlékre, a Semmelweis házra, amely a kerület oly sok műemlék épületével együtt harmonikusan illeszkedik a városrész modern arculatához.
- mesélik a film narrátorai.

Ezen a héten pénteken, a Budai Borszalon rendezvénysorozatának legújabb állomásán az Illés együttes egykori frontembere, Szörényi Levente, illetve fia, Szörényi Őrs mutatta be badacsonyi családi pincészetük borait. A Kossuth- és Erkel Ferenc díjas zeneszerző 1945. április 26-án született, tehát éppen most töltötte be 80 életévét, ezért mind a szervezők, mind az I. kerület alpolgármestere, Fazekas Csilla is elsők között köszöntötte fel és méltathatta a művészt.

A Budai Várnegyed délnyugati oldalán elhelyezkedő Tóth Árpád sétányon végig gázolt a történelem, a fal kövei sok jelentős történésnek voltak tanúi. Az egykori Bastei promenad, azaz Bástya sétány, 1930-ban Horthy Miklós sétány lett, majd egy évre rá a még szintén élő államférfiról, gróf Bethlen Istvánról nevezték el. A csodás budai panorámával rendelkező sétány mára a tavasz fénypontjának, a cseresznyevirágzásnak legszebb hazai színtere. Ma már nem csak a budapestiek gyönyörködnek, de vidékről is sokan látogatnak el ide japán díszcseresznye fasor csodálatos látványa miatt áprilisban. Ha egy évben csak egyszer jössz fel a Várba, akkor most legyen az!

Éppen ma van a tavaszi nap-éj egyenlőség, vagyis a csillagászati tavasz kezdete. Mi mással köszönthetnénk azt a csodás évszakot, mint egy valaha a Várnegyedben élt költő télbúcsúztató és a tavaszi feltámadást köszöntő versével, amely itt az egykori Bástya sétányon íródott, s amely 1946 óta már épp e költő nevét viseli.