
"Állam és nemzet" - elkészült Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kötete
Az Országos Széchényi Könyvtár szeretettel várja az érdeklődőket a kötet keddi bemutatójára.
Magyarország Nemzeti Atlasza (MNA) először 1967-ben, majd 1989-ben jelent meg, amely gondosan szerkesztett kötetekben mutatta be hazánk természeti földrajzát, gazdaságát, illetve társadalmi szerkezetét. A kötetek szöveges magyarázatokkal, illetve szemléltető illusztrációkkal ellátott térképek gyűjteménye.
Az elmúlt években - a rendszerváltás után közel harminc évvel – újra kiadták Magyarország Nemzeti Atlaszát. E munka keretében jelent meg 2018-ban a Természeti környezet, 2021-ben pedig a Társadalom című kötet. A könyveket Kocsis Károly, akadémikus, Széchenyi-díjas magyar geográfus szerkesztette, akinek elsődleges kutatási területe a Kárpát-medence és a Balkán feltérképezése etnikai-, vallási-, politikai és népességföldrajzi szempontok alapján.
A sorozat most megjelent műve az Állam és nemzet címet kapta, s nem meglepő módon a magyar államot és nemzetet mutatja be. A kötet elkészítésében több száz alkotó vett részt, így feltehetően a végeredmény feltehetően egy valid és hasznos.

A kötet bemutatójára a Szent György téren, az Országos Széchényi Könyvtárban kerül sor 2025. április 22-én, kedden délután, 17 órától. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői Gercsák Gábor, Kocsis Károly és Kincses Áron lesznek.

A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.