"A régészet a mesterséges intelligencia korában" – Régészet Napja a BTM Vármúzeumban

"A régészet a mesterséges intelligencia korában" – Régészet Napja a BTM Vármúzeumban

Jövőhéten szombaton, május 31-én ismét megrendezik a BTM Vármúzeumban a Régészet Napját, amelynek ezúttal a központi témája a mesterséges intelligenciához kapcsolódik. A Budavári Palotában található intézmény egész nap különleges programokkal, élményekkel várja a nagyközönséget. Az eseményhez kapcsolódva a BTM pályázatot is hirdetett történelmi témájú MI-képek készítésére, amelyeket szintén megismerhetünk a nap folyamán.

A középkori élet mindennapjait rekonstruáló, a restaurálás folyamatát megismertető, a mesterséges intelligencia régészeti szerepét bemutató programok tucatjai várják majd a régészet iránt érdeklődőket. A múzeumpedagógusok, illetve a múzeumi szakemberek interaktív foglalkozások, exkluzív tárlatvezetések, történeti előadások és bemutatók segítségével elevenítik meg a régmúlt korokat

a gyűjtögetőktől a honfoglalókig, a középkori kézművesektől a modern kutatókig. Kicsiknek és nagyoknak egyaránt tartogat felfedeznivalót ez a különleges nap

- írják a beharangozóban.

A mesterséges intelligencia tematika kapcsán pedig pályázatot is hirdettek, amelyeket május idusáig kellett elküldeni a múzeum számára.

Várunk olyan mesterséges intelligenciával létrehozott képeket, amelyek történelmi tények alapján, látványosan mutatják be Buda, Pest és Óbuda történetét a tatárjárástól Buda visszafoglalásáig. A beérkezett alkotásokat egy háromfős, történészekből és grafikusból álló zsűri értékeli. A legjobbnak ítélt képekből pop-up kiállítást rendezünk a Régészet Napján (május 31.). A pályázathoz kapcsolódóan a Régészet Napjának egyik előadása az MI által generált képek jellegzetességeit mutatja be, hiteles vagy éppen típushibákat rejtő esetpéldákon keresztül.

A különleges napon választ kaphatunk számtalan kérdésre, például, hogy:

Mit árul el mindez a középkor során itt élők étrendjéről? Milyen gabonákat használtak, mi készült a kölesből? Mit tudunk a budai szőlőkről? Milyen gyógynövényeket ismerhettek, és vajon tisztában voltak-e a mérgező fajtákkal? Mit jelent a mesterséges intelligencia a kutatás, a hitelesség vagy a személyre szabott élmény szempontjából? Mennyiben alakul át a múzeum? Hogyan segít a mesterséges intelligencia a régészeknek? Másképp gondolkodunk-e az emberi történelemről az egyre emberszerűbb gépek között? Hogyan készülnek a 3D-s tárgyfotók? De választ kapunk arra is, hogy valóban nem fürödtek az emberek a középkorban? Hogyan tudjuk a mesterséges intelligenciát használni a történeti kutatásban? Lehetnek-e pontosabbak az MI által generált képek, mint a hagyományos vizuális rekonstrukciók? Miért fontos a forráselemzés és a forráskritika?

És még egy csomó mindenre fény derül. Rengeteg program lesz a tematikus napon, itt lehet közülük válogatni!

A jegyekről még annyi, hogy 14 éves korig „Régészet Napja” jelszóval ingyenes a belépés, a budapesti középiskolák tanulói számára 500 Ft, de elővételes jegyvásárlás esetén a felnőtt, és 14 éves kor feletti jegy is egységesen 1000 Forintba kerül. A jegyeket ITT lehet megvásárolni!

Szóval hajrá, gyertek a Régészet Napjára a Budavári Palotába!.

„Egy olasz Pesten” - az Első Magyar Festészeti Akadémia alapítóját bemutató időszaki kiállítás nyílik a BTM Vármúzeumban
„Egy olasz Pesten” - az Első Magyar Festészeti Akadémia alapítóját bemutató időszaki kiállítás nyílik a BTM Vármúzeumban

A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma időszaki kiállítással tiszteleg Marastoni Jakab emléke előtt, aki a XIX. századi hazai festészet meghatározó alakja volt. Az itáliai származású festőmestert József nádor hívta még 1834-ben Bécsből Pozsonyba, majd rá két évre már Pestre, ahol 1846-ban megalapította az Első Magyar Festészeti Akadémiát. Ez az intézmény a hazai festőművészképzés egyik fontos helyszíne volt, olyan tanítványokkal többek között, mint Lotz Károly, Zichy Mihály, illetve Szemlér Mihály.

"Ulpius Évától Esti Kornélig" - jelentkezz most a nyár utolsó NagyonVár-kultúrtörténeti sétájára!
"Ulpius Évától Esti Kornélig" - jelentkezz most a nyár utolsó NagyonVár-kultúrtörténeti sétájára!

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el június 28-án és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Márain keresztül az ehető virágokon át a halálos tavaszig –várkerületi kultúrprogramok júniusban
Márain keresztül az ehető virágokon át a halálos tavaszig –várkerületi kultúrprogramok júniusban

A budai várkerület mindig is a magyar kultúra egyik bölcsője volt. Kultúra terén pedig ma is példaértékű programokkal várja a szépségre, katarzisra, illetve tudásra vágyó embereket. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú rendezvényeknek otthont adó kulturális helyszínek száma is elég magas a picinyke területű kerülethez képest, hiszen a MáraiKult, a Virág Benedek Ház, a Jókai Anna Szalon, a Tér-Kép Galéria, a Vízivárosi Klub, a Borsos Miklós Emléklakás, illetve a Várnegyed Galéria mind-mind a fent említett nemes célt szolgálják. Júniusban is számtalan program várja a kikapcsolódásra vágyó és kultúrára szomjazó közönséget.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.