Vaszary János feleségét idézik meg Valentin-napon
A Magyar Nemzeti Galéria nagy sikerű Vaszary-kiállítása a művész újonnan előkerült alkotásait mutatja be, melyeket eddig a szakma sem ismert. A 70 művet felvonultató válogatás ugyanakkor betekintést ad a művész életművének szinte minden korszakába. Valentin-napon a Vaszary házaspár kapcsolatának vonatkozásában mutatják be egy egyórás online tárlatvezetés keretein belül Vaszary János sokoldalú művészetét.
A 70 művet felvonultató Vaszary-kiállítás bemutatja a művész életének szinte minden korszakát: a korai impresszionisztikus időszaktól az expresszív kompozíciókig, a párizsi art deco stílustól a Duna-korzó-képekig és a mediterrán hangulatú tengerparti jelenetekig.
Ezúttal, a február 14-i egyórás online tárlatvezetésen a kiállítás kiemelt műtárgyai és a Vaszary házaspár kapcsolatának vonatkozásában tárják a közönség elé Vaszary János sokoldalú művészetét. Azaz, megidézik a művész feleségének alakját.
Vaszary János 1904-ben ismerkedett meg Rosenbach Máriával, „Mimivel”, és 1905-ben házasságot is kötöttek. Az alkotó halálát követő években özvegye gondozta odaadóan egykori férje hagyatékát és emlékét. Vaszary Jánost kortársai komoly és távolságtartó embernek ismerték, de vajon milyennek látta őt a felesége? Erre is választ kaphatunk.
A pár levelezése és az asszony visszaemlékezései betekintést engednek Vaszary személyes gondolataiba és művei keletkezésének körülményeibe.
A program Zoom-platformon zajlik 19 órától 20-ig. Részvételi díj: 1500 Ft/fő
Az online tárlatvezetés hossza: 60 perc
Jegyek ITT elérhetőek.

Dr. Papp Adrienn és Dr. Sudár Balázs kötetének bemutatójára 2025. április 24-én, csütörtökökön 16 órától kerül sor a BTM Vármúzeumban. A történelmileg is fontos és autentikus helyszínen a könyv szerzőivel B. Szabó János, történész beszélget majd. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el most szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Az Országos Széchényi Könyvtár szeretettel várja az érdeklődőket a kötet keddi bemutatójára.