A magyar-bajor kapcsolatok évszázados látnivalóinak nyomába erednek a Budai Várban

A magyar-bajor kapcsolatok évszázados látnivalóinak nyomába erednek a Budai Várban

Május 6-án, hétfőn 18 órakor a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat a Pasha Caféban várja egy izgalmas útikönyv bemutatóra a magyar-bajor kapcsolatok iránt érdeklődőket.

Magyarország nyugati viszonylataiban a német a legrégebbi, ezen belül pedig a bajor a legősibb kapcsolat. Kucsera János “Tíz évszázad magyar emlékei Bajorországban című útikönyve felderíti és turisztikai útravalóként tálalja a magyar-bajor kapcsolatok évszázadainak látnivaló nyomait. 

A szerző a kádári Magyarországot elhagyva Bajorországban talált menedéket, amely az idők folyásával otthonává is vált. Kucsera János számos politikai emigránstól eltérően nyitott szemekkel járta új világát, miközben szíve mindenekelőtt magyar hazájáért dobogott. Az olvasó e szellemi kétlakiság gyümölcsét tarthatja majd a kezében a Budai Várban.

“Építette Benczúr Gyula és nője Boldizsár Piroska az Úrnak 1894-ik esztendejében” – hirdeti a díszes, festett székelykapu Bajorországban a Benczúr-villa előtt.

Kucsera János 1998. óta a müncheni Széchenyi Kör elnöke. (Kreis Széchenyi - Ungarische und Siebenbürgische Mission und Sozaldienst e.V.), amit 1977. őszén dr. Buzády Tibor vezetésével néhány lelkes honfitárs alapított. A hivatalos bejegyzésre (Amtsgericht München) 1978-ban került sor. A kör önálló, önfenntartó, közhasznú civil szervezet, melynek célja egyfelől karitatív és szociális segítséget nyújtani honfitársainknak az egész Kárpát-medencében, gyógyszerek, használt bútorok, ruhaneműk, egyházi kellékek, könyvek, esetleg anyagi támogatás formájában. Másfelől fő feladatuk a magyarság múltjának és jelenének megismertetése, anyanyelvünk, hagyományaink ápolása, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének, eszmeiségének ébrentartása. A müncheni Széchenyi Kört Pro Cultura Hungarica- és Teleki Pál-díjjal is kitüntették.

A rendezvény, amit a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat szervez és támogat, ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött.

"Budavár története – A török kor (1526–1686)" – újabb fontos könyvbemutatóra kerül sor a BTM Vármúzeumban
"Budavár története – A török kor (1526–1686)" – újabb fontos könyvbemutatóra kerül sor a BTM Vármúzeumban

Dr. Papp Adrienn és Dr. Sudár Balázs kötetének bemutatójára 2025. április 24-én, csütörtökökön 16 órától kerül sor a BTM Vármúzeumban. A történelmileg is fontos és autentikus helyszínen a könyv szerzőivel B. Szabó János, történész beszélget majd. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Van még néhány helyünk a most szombati kultúrtörténeti sétánkra!  Tarts velünk Te is!
Van még néhány helyünk a most szombati kultúrtörténeti sétánkra! Tarts velünk Te is!

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol lakott a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el most szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

"Állam és nemzet" - elkészült Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kötete
"Állam és nemzet" - elkészült Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kötete

Az Országos Széchényi Könyvtár szeretettel várja az érdeklődőket a kötet keddi bemutatójára.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.